1. Eshop
  2. Mince světa
  3. The Royal Mint
  4. Pamětní mince 200. výročí narození královny Viktorie UK …
Zpět

Pamětní mince 200. výročí narození královny Viktorie UK 2019 stand

Cena (včetně DPH)
750 Kč
Stav skladu
Vyprodáno
Číslo
84230-150


Royal Mint VCBPNC

Od narození královny Viktorie uplynulo v roce 2019 rovných 200 let. Velká žena, která dala jméno viktoriánské éře, se při této příležitosti objevuje na pamětní minci britské mincovny The Royal Mint.

Královna Viktorie vdechla ostrovnímu království nový život. Počet obyvatel Velké Británie se za její vlády, která trvala takřka 64 let, téměř zdvojnásobil. Nad Viktoriinou říší, která se rozprostírala na jedné pětině zemského povrchu, nezapadalo slunce. Nastalo období relativního míru a průmyslových inovací, které zemi vystřelily do éry nevídané prosperity. Rozvíjela se vzdělaná střední třída britské společnosti a země se měnila v moderní konstituční monarchii, která upozadila moc Sněmovny lordů i samotných panovníků, jejichž role se stávala stále více symbolickou. Blyštivá éra však měla i svoje stinné stránky. Koncentrace obrovského množství lidí v průmyslových centrech tlačila cenu pracovní síly dolů. Vznikaly chudinské slumy, rostla kriminalita, klesala životní úroveň a k práci byly nezřídka zneužívány děti. O krušném životě ve viktoriánské Anglii pojednávají světoznámá díla Charlese Dickense.

Reverzní strana mince z ateliéru Johna Bergdahla má podobu hodinového strojku, který evokuje průmyslovou revoluci. Jednotlivá ozubená kolečka nesou dobové výjevy – portrét královny Viktorie z profilu a technické výdobytky viktoriánské éry. Averzní strana pak předkládá nominální hodnotu 5 POUNDS (GBP), portrét současné královny Alžběty II., opis „ELIZABETH II D G REG F D“ (Alžběta II., z Boží milosti královna, ochránkyně víry) a letopočet emise 2019.

Speciální balení, do kterého je mince uložena, je vyvedené ve stylu viktoriánských tiskovin – pohlednic a novin (v anglickém jazyce). Navíc je opatřené šesticí poštovních známek, které zachycují Viktoriin život – od princezny po císařovnu.

Materiál
CuNi
Váha
28,28 g
Ryzost
0 / 1000
Průměr
38,61 mm
Provedení
BRILIANT
Hrana
Vroubkovaná
Číslo
84230-150
Emisní náklad
Nelimitováno
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Nominální hodnota
pět liber