1. Eshop
  2. Mince světa
  3. The Royal Mint
  4. Pamětní mince 200. výročí vydání románu Frankenstein UK …
Zpět

Pamětní mince 200. výročí vydání románu Frankenstein UK 2018 stand

Cena (včetně DPH)
320 Kč
Stav skladu
Vyprodáno
Číslo
84186-150


Royal Mint UK18FRBU

Těžko bychom hledali člověka, který by neznal jméno Frankenstein. Román, který ho proslavil, vyšel před 200 lety a u příležitosti tohoto výročí vydala britská mincovna The Royal Mint pamětní minci.

Když se roku 1816 v domě na Ženevském jezeře sešla trojice pozoruhodných lidí – Mary Godwinová, její nastávající Percy Bysshe Shelley a jejich hostitel George Gordon Byron –, jistě netušili, že se začíná psát nová kapitola fantastické literatury. Dlouhé chladné večery si krátili čtením strašidelných příběhů a Byron navrhl, aby se každý z nich pokusil vytvořit svůj vlastní horor. Mary si vzpomněla na experimenty Luigiho Galvaniho, který rozhýbával mrtvé žáby tím, že do nich pouštěl elektrický proud, a pustila se do psaní. Nezůstala u povídky – její nápad vydal na celý román, který vyšel v roce 1818 pod názvem „Frankenstein neboli moderní Prométheus“. Vypráví o mladém vědci Viktoru Frankensteinovi, který si zahraje na boha, stvoří umělého člověka a je nucen nést odpovědnost za své činy. Díky otázkám, které si kniha klade, je aktuální i po dvou staletích – možná více než kdy předtím.

Reverzní strana, která je dílem designéra Thomase T. Dochertyho, odkazuje na experimenty s elektřinou a na motiv vytvoření nového života – vévodí jí nápis FRANKENSTEIN tvořený křivkou EKG. Averzní strana mince pak nese náležitosti jejího emitenta – portrét královny Alžběty II., opis „ELIZABETH II D G REG F D“ (Alžběta II., z Boží milosti královna, ochránkyně víry) a nominální hodnotu 2 POUNDS (GBP).

Pamětní mince vyražená z obecných kovů je uložena do speciálního balení připomínajícího vývoj hororového fenoménu napříč staletími.

Materiál
CuNi
Váha
12 g
Ryzost
0 / 1000
Průměr
28,4 mm
Provedení
BRILIANT
Hrana
Vroubkovaná
Číslo
84186-150
Emisní náklad
Nelimitováno
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Nominální hodnota
dvě libry