Pamětní mince 50. výročí "Decimal Day" UK 2021 brilliant

Pamětní mince 50. výročí "Decimal Day" UK 2021 brilliant

Stav skladu
Vyprodáno
Datum emise
březen 2021
Cena
350 Kč
včetně DPH

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Na produkt nelze uplatnit slevový poukaz.

Popis produktu

Pamětní mince královské mincovny The Royal Mint připomíná 50. výročí dne, který měl stěžejní vliv na britské mincovnictví a který je známý jako Decimal Day.

První mince na britských ostrovech vyráběli již staří Keltové, a to desítky let před naším letopočtem. Není proto divu, že historie britské měny je nejen nesmírně bohatá, ale také velmi komplikovaná. Dnes považujeme za samozřejmě, že se peníze vztahují k desítkové soustavě – čili jedna větší peněžní jednotka se dělí na sto menších. Evropské státy začaly na tento model přecházet v 18. století, ale ve Velké Británii snaha o změnu, která by usnadnila mezinárodní obchodování, narazila. Britové tak ještě ve 20. století museli složitě počítat a používat dvanáct různých druhů archaických mincí, mezi kterými byly libry, pence a šilinky, ale také guiney, koruny či farthingy. Například jeden florin odpovídal dvěma šilinkům, dva šilinky a šest pencí dávaly dohromady půl koruny, celá koruna měla hodnotu pěti šilinků a hodnota jedné guiney odpovídala jedné libře a jednomu šilinku. To se změnilo až 15. února 1971, kdy byl vyhlášen takzvaný desítkový den. Od té doby se jedna libra dělí na sto pencí…

Reverzní strana pamětní ražby, která je dílem designérky Dominique Evansové, předkládá segmenty několika mincí, jež se ve Spojeném království používaly před rokem 1971. Najdete mezi nimi florin, šilink, šestipenci, třípenci, penci, půlpenci a farthing. Nápis uprostřed reverzu uvádí 1971 DECIMAL DAY. Averzní strana ražby je pak věnována atributům emitenta – tj. portrétu královny Alžběty II., textu ELIZABETH II D G REG F D (Alžběta II., z Boží milosti královna, ochránkyně víry), nominální hodnotě 50 PENCE (GBP) a letopočtu emise 2021.

Pamětní mince vyražená z obecných kovů je uložena do speciálního balení plného fotografií a zajímavostí o britské měně (v anglickém jazyce).

Specifikace

Číslo
84412-721
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ne
Materiál
CuNi
Ryzost
0 / 1000
Váha
8 g
Průměr
27,3 mm
Balení
Blistr
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...