Pamětní mince 75. narozeniny krále Karla III. UK 2023 brilliant

Pamětní mince 75. narozeniny krále Karla III. UK 2023 brilliant

Stav skladu
Skladem
Datum emise
listopad 2023
Cena
490 Kč
včetně DPH

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Na produkt nelze uplatnit slevový poukaz.

Popis produktu

Král Karel III. slaví v roce 2023 krásné 75. narozeniny. Britská mincovna The Royal Mint mu při té příležitosti vzdává hold pamětní mincí.

Britská královna Alžběta II. naposledy vydechla v požehnaném věku 96 let. Pro většinu Britů představovala pevný symbol monarchie a neměnnou konstantu. Vždyť na trůnu strávila celých 70 let. Jejím nástupcem se stal Karel III. Kontroverzní princ dlouho hledal cestu k britské veřejnosti a vlastně i ke své matce, která se ujala vlády velmi mladá, a tak na syna neměla dostatek času. Jejich rodinný vztah se zlepšil až v posledních desetiletích. Alžběta na Karla v mnohém spoléhala a on její důvěru nezklamal. Stejně tak se zavázal, že nezklame důvěru svých poddaných. Zpočátku nebylo jisté, jak ostrované novou hlavu státu přijmou a jak si někdejší kontroverzní princ poradí s novou rolí. Rychle se však ukázalo, že Karel III. je mužem na svém místě. Svou roli bere vážně a zároveň si ji náležitě užívá. Je otevřený, citlivý a snaží se maximálně přiblížit obyčejným lidem. Klade důraz na environmentalistiku, charitativní aktivity a společenskou odpovědnost. Nezpochybnitelný podíl na králově úspěchu má i jeho milovaná žena – královna Camilla, která je mu pevnou oporou.

Velkou vášní Karla III. je ochrana přírody, a reverzní strana narozeninové mince proto předkládá nejen královský emblém a číslovku 75, ale také rostlinné motivy. „Zatímco stračky jsou královy oblíbené květiny, dub představuje sílu, morálku a vzdělanost,“ vysvětluje designér Dan Thorne. Pokud se podíváte pozorně, v reliéfu najdete ještě včelu, vážku a berušku. Averzní straně pak vévodí oficiální portrét krále, který je dílem sochaře Martina Jenningse. Profil je obklopený textem CHARLES III D G REX F D (Karel III., z Boží milosti král, ochránce víry), nominální hodnotou 5 POUNDS (GBP) a letopočtem emise 2023.

Mince je zasazena do speciálního balení plného fotografií a zajímavostí (v anglickém jazyce). Není bez zajímavosti, že její podobu ovlivnila tradice, jejíž kořeny sahají až do 17. století. Tato zvyklost praví, že se profily panovníků střídají – protože královna na mincích hleděla vpravo, její syn se dívá vlevo.

Specifikace

Číslo
84524-150
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ne
Ryzost
0 / 1000
Váha
28,28 g
Průměr
38,61 mm
Balení
Obal
Česká mincovna
Loading...