Pamětní mince Alfréd Veliký - 1 150. výročí korunovace brilliant

Pamětní mince Alfréd Veliký - 1 150. výročí korunovace brilliant

Stav skladu
Skladem
Datum emise
duben 2021
Cena
490 Kč
včetně DPH

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Na produkt nelze uplatnit slevový poukaz.

Popis produktu

V roce 2021, kdy uplynulo 1150. výročí korunovace Alfréda Velikého, vyrazila britská mincovna The Royal Mint tematickou pamětní minci.

V 9. století našeho letopočtu bylo území Anglie rozdrobeno na několik nezávislých anglosaských království. Nejvýznamnějším a nejbohatším z nich byl Wessex, který se rozkládal na jihozápadě a kterému vládl Alfréd řečený Veliký. Král své přízvisko nezískal náhodou – byl totiž symbolem anglického vzdoru proti divokým vikingům, kteří nejednotnou zemi bezostyšně drancovali. Zprvu se zdálo, že skandinávské nájezdníky nelze porazit – dokonce se jim podařilo zabít northumbrijského krále Aellu a východoanglického krále Edmunda –, ale Alfréd vytrval a nad armádou krvežíznivých pohanů zvítězil. Do historie se však zapsaly i jeho další skutky: Podporoval školství, obchod a řemesla. Stal se otcem anglického námořnictva. Zdokonaloval právní systém, zasloužil se o ustálení anglosaského jazyka a překládal význačná latinská díla. Zakládal kupecké osady, které se staly centry kultury a vzdělanosti – například Oxford, jenž je dodnes sídlem světoznámé univerzity…

Reverzní strana mince, kterou zpracoval sochař John Bergdahl, je inspirována takzvaným Alfrédovým klenotem, jenž je unikátním dokladem zručnosti anglosaských šperkařů v 9. století. Opis uvádí královo jméno ALFRED THE GREAT a výroční letopočty 871–2021. Averzní strana mince je pak věnována atributům emitenta – tj. portrétu královny Alžběty II., textu ELIZABETH II D G REG FID DEF (Alžběta II., z Boží milosti královna, ochránkyně víry) a nominální hodnotě 5 POUNDS (GBP).

Pamětní mince vyražená z obecných kovů je uložena do speciálního balení, které slovem a obrazem přibližuje význam Alfréda Velikého (v anglickém jazyce).

Specifikace

Číslo
84430-150
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ne
Materiál
CuNi
Ryzost
0 / 1000
Váha
28,28 g
Průměr
38,61 mm
Česká mincovna
Loading...