Pamětní mince Gandhi UK 2021 brilliant

Pamětní mince Gandhi UK 2021 brilliant

Stav skladu
Skladem
Datum emise
říjen 2021
Cena
490 Kč
včetně DPH
Na produkt nelze uplatnit slevový poukaz.

Popis produktu

Pamětní mince britské mincovny The Royal Mint připomíná jednu z největších osobností 20. století – Mahátmu Gándhího.

Móhandás Karamčand Gándhí je po celém světě známý jako Mahátma neboli Velký duch. V jeho rodné Indii je rovněž veleben jako Otec národa a není se čemu divit… Pocházel z bohaté obchodnické rodiny a v Londýně vystudoval práva, ale protože západní svět viděl jenom barvu jeho kůže, rozhodl se stát politikem, aby situaci utlačovaných změnil. Jeho umírněné myšlenky slavily úspěch a nenásilné odpírání spolupráce s autokratickou mocí zavedlo Indii na cestu mírumilovné vzpoury proti britskému kolonialismu. Za svou činnost byl několikrát uvězněn, ale jeho morální převaha byla natolik silná, že nakonec vedla k osamostatnění Indie. Gándhího soucit se všemi lidmi, státy a vírami se mu však nakonec stal osudným. Muže, jenž dokázal, že zvítězit se dá i beze zbraně, zastřelil hinduistický extremista, který opovrhoval jeho myšlenkou náboženské tolerance.

Reverzní strana mince předkládá květ lotosu, který symbolizuje jemnost a mírnost, ale zároveň sílu a schopnost růst navzdory nepřízni osudu. Výtvarnice s indickými kořeny Heena Gloverová doplnila indickou národní rostlinu jménem MAHATMA GANDHI a citátem MY LIFE IS MY MESSAGE (můj život je mým poselstvím). Averzní strana mince je věnována atributům emitenta – tj. portrétu královny Alžběty II., textu ELIZABETH II D G REG F D (Alžběta II., z Boží milosti královna, ochránkyně víry), letopočtu emise 2021 a nominální hodnotě 5 POUNDS (GBP).

Pamětní mince vyražená z obecných kovů je uložena do speciálního balení, které vypráví její příběh (v anglickém jazyce).

Specifikace

Číslo
84449-150
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ne
Materiál
CuNi
Ryzost
0 / 1000
Váha
28,28 g
Průměr
38,61 mm
Česká mincovna
Loading...