Pamětní mince Její Veličenstvo královna Alžběta II. UK 2022 brilliant

Pamětní mince Její Veličenstvo královna Alžběta II. UK 2022 brilliant

Stav skladu
Vyprodáno
Datum emise
říjen 2022
Cena
690 Kč
včetně DPH

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Na produkt nelze uplatnit slevový poukaz.

Popis produktu

Pamětní mince britské královské mincovny The Royal Mint je pietní vzpomínkou na královnu Alžbětu II. a zároveň oslavou krále Karla III.

Alžběta II. naposledy vydechla v požehnaném věku 96 let. Pro většinu Britů představovala pevný symbol monarchie a neměnnou konstantu. Vždyť na trůnu strávila celých 70 let. V britské veřejnosti se začaly mísit protichůdné pocity – jak se co nejdůstojněji rozloučit s milovanou královnou a jak současně oslavit nástup nového krále, kterým se stal Karel III. Alžbětin syn dlouho hledal cestu k britské veřejnosti a vlastně i ke své matce, která se ujala vlády velmi mladá, a tak na potomka neměla dostatek času. Jejich rodinný vztah se zlepšil až v posledních desetiletích. Alžběta na Karla v mnohém spoléhala a on její důvěru nezklamal. Stejně tak se zavázal, že nezklame důvěru svých poddaných. Půjde ve stopách milované panovnice, ale do státního zřízení, které existuje celých tisíc let, vnese více emocí, citů a otevřenosti…

Reverzní strana pamětní mince, jež je věnována Alžbětě II., předkládá dva portréty královny, které od sebe dělí 70 let na trůnu. Kompozici reverzu z ateliéru výtvarníka Johna Bergdahla dotváří královnin monogram, latinský opis ELIZABETH REGINA (královna Alžběta) a životní letopočty 1926–2022. Averzní strana mince je pak vůbec poprvé v historii věnována králi Karlovi III. Jeho oficiální portrét, který je dílem sochaře Martina Jenningse, je obklopen textem CHARLES III D G REX F D (Karel III., z Boží milosti král, ochránce víry), nominální hodnotou 5 POUNDS (GBP) a letopočtem emise 2022.

Není bez zajímavosti, že v oběhu je aktuálně 27 miliard britských mincí s podobiznou Alžběty II. na averzní straně. Ty zůstanou i nadále zákonným platidlem, ale budou postupně vyřazovány a nahrazovány mincemi s portrétem Karla III.

Specifikace

Číslo
84495-150
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ne
Materiál
CuNi
Ryzost
0 / 1000
Váha
28,28 g
Průměr
38,61 mm
Česká mincovna
Loading...