Pamětní mince John Logie Baird - vynálezce televizoru UK 2021 brilliant

Pamětní mince John Logie Baird - vynálezce televizoru UK 2021 brilliant

Stav skladu
Skladem
Datum emise
květen 2021
Cena
390 Kč
včetně DPH
Na produkt nelze uplatnit slevový poukaz.

Popis produktu

Pamětní mince královské mincovny The Royal Mint z cyklu, který připomíná slavné britské vynálezce, vzdává hold otci televize. Od smrti Johna Logieho Bairda uplynulo 75 let.

Skot John Logie Baird byl vynálezcem z povolání, a to se vším všudy. Byl podivínský, sousedi si stěžovali na blesky, které vycházely z jeho bytu, několikrát se přizabil a jeho vynálezům se nedařilo prorazit – ať už šlo o průmyslově vyráběné diamanty, mast na hemeroidy, nebo skleněnou žiletku. Pak se ale Bairdovi podařilo sestrojit přístroj určený k dálkovému přenosu obrazu, o což se jeho kolegové marně pokoušeli celé desítky let. K televizoru, jak ho známe dnes, měl vynález daleko, ale na tehdejší lidi působil jako zázrak. První demonstrace vysílání na veřejnosti proběhla v roce 1925 v londýnském Selfridgeově obchodě, v roce 1928 Baird poslal televizní obraz přes Atlantik a o rok později začal s pravidelným vysíláním. Dvě minuty pouštěl do éteru zvuk a další dvě minuty obraz, přičemž účinkující museli mít silné líčení, aby je bylo možné rozeznat. Přestože mechanický přístroj rychle překonala plně elektronická televize, Baird stál u zrodu média, jež nám od té doby přináší zábavu i poučení…

Reverzní strana mince, která je dílem designového studia Osborne Ross, předkládá vysílač, z něhož se do světa šíří televizní signál. Do signálu je zakomponována řada textů, které připomínají životní milníky vynálezce televize. Kompozici reverzu uzavírá opis JOHN LOGIE BAIRD – TELEVISION PIONEER (průkopník televize), 1888–1946. Averzní strana mince je pak věnována atributům emitenta – tj. portrétu královny Alžběty II., textu ELIZABETH II D G REG F D (Alžběta II., z Boží milosti královna, ochránkyně víry), nominální hodnotě 50 PENCE (GBP) a letopočtu emise 2021.

Pamětní mince vyražená z obecných kovů je uložena do speciálního balení, které přibližuje život a dílo skotského vynálezce (v anglickém jazyce).

Specifikace

Číslo
84431-110
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ne
Materiál
CuNi
Ryzost
0 / 1000
Váha
8 g
Průměr
27,3 mm
Balení
Blistr
Česká mincovna
Loading...