Pamětní mince Korunovace Karla III. UK 2023 brilliant

Pamětní mince Korunovace Karla III. UK 2023 brilliant

Stav skladu
Skladem
Datum emise
duben 2023
Cena
690 Kč
včetně DPH

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Na produkt nelze uplatnit slevový poukaz.

Popis produktu

Pamětní mince britské královské mincovny The Royal Mint připomíná korunovaci krále Karla III.

Karel III. se stal britským králem 8. září 2022 – ihned poté, co jeho matka Alžběta II. vydechla naposledy. Stále však zbývá, aby jeho status potvrdila slavnostní korunovace, jejíž datum bylo stanoveno na 6. května 2023. Ostrovní království zažilo podobnou slavnost naposledy před 70 lety. Během korunovace ve Westminsterském opatství budou král i jeho manželka Camilla pomazáni olejem, který byl posvěcen v chrámu Božího hrobu v Jeruzalémě. Poté Karel III. od arcibiskupa z Canterbury obdrží královské jablko, žezlo, korunovační prsten a samozřejmě také korunu – ne jednu, ale hned dvě. Vedle koruny svatého Eduarda spočine na hlavě monarchy ještě koruna britského impéria. Poté průvod zamíří do Buckinghamského paláce, z jehož balkonu královská rodina pozdraví lid. Oslavy tím však ani zdaleka neskončí…

Reverzní strana mince, kterou navrhl výtvarník Timothy Noad, předkládá britské odznaky královské moci – korunu svatého Eduarda a panovnická žezla. Texty na reverzu uvádějí THE CORONATION OF KING CHARLES III, 6 MAY 2023 (korunovace krále Karla III., 6. května 2023). Averzní strana je pak věnována korunovanému portrétu Karla III., který je dílem sochaře Martina Jenningse. Panovníkův profil je obklopen textem CHARLES III D G REX F D (Karel III., z Boží milosti král, ochránce víry), nominální hodnotou 5 POUNDS (GBP) a letopočtem emise 2023.

Podobu mince, která je zasazena do balení plného zajímavých informací o korunovaci (v anglickém jazyce), osobně schválil nový britský král.

Specifikace

Číslo
84510-150
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ne
Materiál
CuNi
Ryzost
0 / 1000
Váha
28,28 g
Průměr
38,61 mm
Česká mincovna
Loading...