Zlato máme
Zlato máme
Zlato máme
  1. E-shop
  2. Mince světa
  3. The Royal Mint
  4. Pamětní mince Královnina heraldická zvířata – …
Zpět

Pamětní mince Královnina heraldická zvířata – Beaufortský yale UK 2019 stand

Cena (včetně DPH)
360 Kč
Stav skladu
Do 21 dnů
Číslo
84212-150


Royal Mint UK19QYBU

Když se řekne Velká Británie, každému se vybaví monarchie s tradicemi sahajícími stovky let do minulosti. Nedílnou součástí těchto tradic je fascinující heraldika plná symbolů a tvorů – skutečných i mytických. A právě mytickým zvířatům je věnována série pamětních mincí britské mincovny The Royal Mint, ve které se představuje beaufortský yale.

Zatímco jednorožce, draka či gryfa si představit dovedeme, málokdo tuší, jak vypadá takový yale. Jasno v tom neměli ani středověcí ilustrátoři, kteří jeho podobu přizpůsobovali podle toho, jestli měl vyjadřovat důstojnost a eleganci nebo sílu a odhodlání. Všem vyobrazením jsou nicméně společné rysy kozy či antilopy s prominentními rohy, které se mohou natáčet libovolným směrem nezávisle na sobě, a čelistí divočáka. Yale se stal jedním ze symbolů Velké Británie díky Lady Margaret Beaufortové, která byla klíčovou osobností války růží, matkou Jindřicha VII., babičkou Jindřicha VIII. a vlivnou osobností tudorovské dynastie.

„Nejdůležitějším rysem tohoto bájného tvora jsou pro mě jeho rohy, které se vyskytují napříč všemi možnými vyobrazeními. Staly se proto ústředním bodem mého výtvarného návrhu,“ říká designér Jody Clark. Vyobrazení yalea na reverzní straně mince je doplněno štítem nesoucím heraldiku Lady Margaret. Averzní strana mince náleží atributům emitenta – tj. nominální hodnotě 5 POUNDS (GBP), profilu královny Alžběty II. a textu „ELIZABETH II D G REG FID DEF“ (Alžběta II., z Boží milosti královna, ochránkyně víry).

Mince je zasazena do speciálního balení v anglickém jazyce, které slovem i obrazem vypráví její příběh.

Materiál
CuNi
Váha
28,28 g
Ryzost
0 / 1000
Průměr
38,61 mm
Provedení
BRILIANT
Hrana
Vroubkovaná
Číslo
84212-150
Emisní náklad
Nelimitováno
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Nominální hodnota
5 liber