Pamětní mince Královnina heraldická zvířata – Bílý kůň Hannoveru UK 2020 stand

Pamětní mince Královnina heraldická zvířata – Bílý kůň Hannoveru UK 2020 stand

Stav skladu
Skladem
Cena
390 Kč
včetně DPH

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Na produkt nelze uplatnit slevový poukaz.

Royal Mint UK20QHBU

Dalším heraldickým zvířetem Velké Británie, které se objevuje v sérii pamětních mincí královské mincovny The Royal Mint, je hannoverský bílý kůň.

Když roku 1714 naposledy vydechla královna Velké Británie Anna, zemřel s ní i panovnický rod Stuartovců. Nástupcem Anny, která byla nejméně osmnáctkrát těhotná, ale žádné z jejích dětí se nedožilo dospělosti, se tak stal Jiří I. – příslušník německé Hannoverské dynastie. Král s sebou ze své staré vlasti přinesl do Velké Británie nové heraldické zvíře, které bylo součástí jeho erbu – bílého koně. Koně, kteří jsou v heraldice symbolem síly těla i ducha, se pak rychle objevili na vojenských uniformách, královských odznacích a rytířských insigniích, ale také v názvu řady hostinců a jiných podniků, které tak dávaly najevo svou oddanost novému vládnoucímu rodu.

Na reverzní straně mince vyobrazil designér Jody Clark vzpínajícího se bílého koně. Další vyobrazení tohoto zvířete najdete ve spodní části hannoverského erbu. Averzní strana mince pak náleží atributům emitenta – tj. nominální hodnotě 5 POUNDS (GBP), portrétu královny Alžběty II. a textu „ELIZABETH II D G REG FID DEF“ (Alžběta II., z Boží milosti královna, ochránkyně víry).

Součástí mince je speciální balení, které slovem – v anglickém jazyce – i obrazem vypráví její příběh.

Specifikace

Číslo
84282-150
Nominální hodnota
pět liber
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
CuNi
Ryzost
0 / 1000
Váha
28,28 g
Průměr
38,61 mm
Česká mincovna
Loading...