Pamětní mince Královnina heraldická zvířata – Gryf Eduarda III. UK 2021 brilliant

Pamětní mince Královnina heraldická zvířata – Gryf Eduarda III. UK 2021 brilliant

Stav skladu
Skladem
Datum emise
březen 2021
Cena
490 Kč
včetně DPH
Na produkt nelze uplatnit slevový poukaz.

Popis produktu

Posledním heraldickým zvířetem Velké Británie, které se objevuje v sérii pamětních mincí královské mincovny The Royal Mint, je gryf krále Eduarda III.

V těle bájného gryfa se snoubí rysy orla a lva
– nejčastěji bývá zobrazován s orlí hlavou, krkem, křídly a pařáty a lvím trupem, zadníma nohama a ocasem. Také jeho charakter je výsledkem kombinace obou těchto zvířat – je bystrý a silný a díky tomu je vládcem nad nebem i zemí. Legendy praví, že kde se gryf jednou usadí, odtamtud ho už nikdo nedokáže vyhnat, a tak se stal zosobněním houževnatosti, odolnosti, vytrvalosti a odhodlání bránit svůj domov. Ve středověku byl ušlechtilý tvor vnímán jako symbol krále králů Ježíše Krista, a stal se proto vděčným námětem šlechtické heraldiky. Pro svou osobní pečeť si ho vybral anglický král Eduard III. – jeden z nejvýraznějších vládců v historii ostrovního království. Jeho vláda ve 14. století byla dlouhá a vyznačovala se rozvojem práva a vlády, ale i morovou nákazou a rozpoutáním stoleté války.

Na reverzní straně mince vyobrazil designér Jody Clark majestátního gryfa s pařátem spočívajícím na erbu v podobě štítu. Ten předkládá Windsorský hrad, kde se Eduard III. narodil, s královskou standartou, dubovými ratolestmi a královskou korunou. Averzní strana mince pak náleží atributům emitenta – tj. nominální hodnotě 5 POUNDS (GBP), portrétu královny Alžběty II. a textu „ELIZABETH II D G REG FID DEF“ (Alžběta II., z Boží milosti královna, ochránkyně víry).

Součástí mince je speciální balení, které slovem – v anglickém jazyce – i obrazem vypráví její příběh.

Specifikace

Číslo
84411-150
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ne
Materiál
CuNi
Ryzost
0 / 1000
Váha
28,28 g
Průměr
38,61 mm
Česká mincovna
Loading...