Pamětní mince Královnina heraldická zvířata – Plantagenetský sokol UK 2019 stand

Pamětní mince Královnina heraldická zvířata – Plantagenetský sokol UK 2019 stand

Stav skladu
Vyprodáno
Cena
360 Kč
včetně DPH
Na produkt nelze uplatnit slevový poukaz.

Royal Mint UK19QFBU

Dalším heraldickým zvířetem Velké Británie, které se objevuje v sérii pamětních mincí královské mincovny The Royal Mint, je plantagenetský sokol.

Eduard III. patřil mezi největší panovníky středověké Anglie. Za jeho vlády se ostrovní království stalo evropskou velmocí a došlo k velkému rozvoji práva, zároveň však vypukla stoletá válka a morová epidemie. Král z rodu Plantagenetů byl velkým milovníkem sokolnictví a tato skutečnost se projevila i v jeho erbu. Plantagenetského sokola používali také Eduardovi potomci, kteří se stali zakladateli rodových větví Lancasterů a Yorků. Obě tyto dynastie, které mezi sebou vedly krvavou válku růží, dravce vyobrazovaly spolu s visacím zámkem. Pokud byl tento zámek zamčený, značilo to, že majitel erbu nemá nárok na trůn. Odemčený zámek značil opak. Vyobrazení sokola pak používali i další panovníci a říká se, že byl oblíbeným symbolem legendární královny Alžběty I.

Na reverzní straně mince vyobrazil designér Jody Clark erbovního sokola, a to hned dvakrát. První dravec drží v pařátech štít, který předkládá druhého dravce sedícího na otevřeném visacím zámku. Averzní strana mince náleží atributům emitenta – tj. nominální hodnotě 5 POUNDS (GBP), portrétu královny Alžběty II. a textu „ELIZABETH II D G REG FID DEF“ (Alžběta II., z Boží milosti královna, ochránkyně víry).

Součástí mince je speciální balení, které slovem – v anglickém jazyce – i obrazem vypráví její příběh.

Specifikace

Číslo
84227-150
Nominální hodnota
5 liber
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
CuNi
Ryzost
0 / 1000
Váha
28,28 g
Průměr
38,61 mm
Česká mincovna
Loading...