Pamětní mince Královnina heraldická zvířata Bílý lev z Mortimeru UK 2020 stand

Pamětní mince Královnina heraldická zvířata Bílý lev z Mortimeru UK 2020 stand

Stav skladu
Skladem
Cena
390 Kč
včetně DPH
Na produkt nelze uplatnit slevový poukaz.

Royal Mint UK20QWBU

Dalším z heraldických zvířat Velké Británie, které se objevuje v sérii pamětních mincí britské mincovny The Royal Mint, je mortimerský lev.

Lvi jsou pravděpodobně nejrozšířenějšími heraldickými zvířaty v Evropě. Jsou symbolem síly a odvahy, a proto jsou zpodobňováni ve výhružných pózách s obnaženými drápy a vyceněnými zuby. Bílý lev Mortimerů, jehož historie sahá do 14. století, je však jiný – zpravidla je vyobrazován sedící se způsobně složeným ocasem, což vyjadřuje loajalitu a disciplinovanost jeho pánů. Na rozdíl od anglického lva, který je dominantním heraldickým zvířetem ostrovní monarchie, není mortimerský lev korunován. Namísto toho nese štít Yorků, kteří bílého lva převzali od Mortimerů, s kombinací odznaků užívaných Eduardem IV. a Richardem III. – s bílou růží na zlatém slunci.

Reverzní strana mince designéra Jodyho Clarka předkládá erbovního lva se štítem. Averzní strana mince pak náleží atributům emitenta – tj. nominální hodnotě 5 POUNDS (GBP), portrétu královny Alžběty II. a textu „ELIZABETH II D G REG FID DEF“ (Alžběta II., z Boží milosti královna, ochránkyně víry).

Mince je zasazena do speciálního balení, které slovem (v anglickém jazyce) i obrazem vypráví její příběh.

Specifikace

Číslo
84265-150
Nominální hodnota
pět liber
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
CuNi
Ryzost
0 / 1000
Váha
28,28 g
Průměr
38,61 mm
Česká mincovna
Loading...