Pamětní mince Královská Tudorovská zvířata - Seymourský jednorožec UK 2023 brilliant

Pamětní mince Královská Tudorovská zvířata - Seymourský jednorožec UK 2023 brilliant

Stav skladu
Skladem na prodejně
Datum emise
září 2023
Cena
550 Kč
včetně DPH

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Na produkt nelze uplatnit slevový poukaz.

Popis produktu

Britská mincovna The Royal Mint postupně připomíná deset heraldických zvířat královského rodu Tudorovců. Pátá pamětní mince ze sběratelské série je věnována seymourskému jednorožci.

Jednorožec je bájný bělouš. Od obyčejného koně se liší rozštěpenými kopyty, pročež jde o sudokopytníka, ale jeho nejvýraznějším znakem je dlouhý, spirálovitě zatočený roh, který mu vyrůstá z čela. Tato chlouba neslouží k boji – právě naopak je obdařena kouzelnou léčivou mocí… Divoký hřebec byl po staletí vnímán jako symbol ušlechtilosti a nezdolnosti. Byl považován za nejmocnějšího tvora světa, a tak není divu, že ho britský král Jindřich VIII. zařadil mezi svá heraldická zvířata. Toto znamení pak propůjčil své třetí ženě Janě Seymourové – snad proto, aby zdůraznil, že jejím úkolem je porodit dědice trůnu. Jednorožec je totiž uznáván také jako symbol krásy, čistoty, nevinnosti a plodnosti.

Reverzní strana mince, jež je dílem výtvarníka Davida Lawrence, předkládá bájného jednorožce, který svými kopyty přidržuje štít. Averzní strana mince je věnována atributům emitenta – tj. portrétu krále Karla III., textu CHARLES III D G REX F D (Karel III., z Boží milosti král, ochránce víry) a nominální hodnotě 5 POUNDS (GBP).

Pamětní mince vyražená z obecných kovů je uložena do speciálního balení, které slovem a obrazem vypráví její příběh (v anglickém jazyce).

Specifikace

Číslo
84523-150
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ne
Ryzost
0 / 1000
Váha
28,28 g
Průměr
38,61 mm
Česká mincovna
Loading...