Pamětní mince Královská Tudorovská zvířata - Tudorský drak UK 2024 brilliant

Pamětní mince Královská Tudorovská zvířata - Tudorský drak UK 2024 brilliant

Stav skladu
Skladem
Datum emise
únor 2024
Cena
550 Kč
včetně DPH

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Na produkt nelze uplatnit slevový poukaz.

Popis produktu

Britská mincovna The Royal Mint postupně připomíná deset heraldických zvířat královského rodu Tudorovců. Šestá pamětní mince ze sběratelské série je věnována tudorovskému drakovi.

Legendy přisuzují drakům celou řadu podob. Zatímco někteří mají jednu hlavu, jiní jich mají hned několik. V raném středověku byli vyobrazováni s hadím tělem, psí hlavou, lvíma nohama a ptačími křídly. Až od 14. století začaly u draků převládat charakteristické ještěří rysy a jejich blanitá křídla začala připomínat netopýří. V každém případě však jde o majestátní stvoření, která létají, chrlí oheň a vládnou nezměrnou silou. Není proto divu, že se drak stal symbolem mocné dynastie Tudorovců, která vládla Velké Británii mezi lety 1485 a 1603. Využití bájného tvora v tudorovské heraldice však mělo ještě jeden důvod. Drak je symbolem Walesu, a tak odkazoval k samotnému počátku ostrovního královského majestátu…

Reverzní strana mince, jež je dílem výtvarníka Davida Lawrence, předkládá bájného draka, který v drápech drží beaufortský štít. Averzní strana mince je věnována atributům emitenta – tj. portrétu krále Karla III., textu CHARLES III D G REX F D (Karel III., z Boží milosti král, ochránce víry) a nominální hodnotě 5 POUNDS (GBP).

Pamětní mince vyražená z obecných kovů je uložena do speciálního balení, které slovem a obrazem vypráví její příběh (v anglickém jazyce).

Specifikace

Číslo
84541-150
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ne
Ryzost
0 / 1000
Váha
28,28 g
Průměr
38,61 mm
Česká mincovna
Loading...