Pamětní mince Londýnský Tower – Beefeateři UK 2019 stand

Pamětní mince Londýnský Tower – Beefeateři UK 2019 stand

Stav skladu
Vyprodáno
Cena
360 Kč
včetně DPH
Na produkt nelze uplatnit slevový poukaz.

Royal Mint UK19YWBU

Londýnský Tower je světově proslulou pamětihodností, která dýchá tisíciletou britskou historií. Je s ním spojena řada tradic, které se objevují na pamětních mincích z minisérie královské mincovny The Royal Mint. Jednou z nich jsou ikoničtí „beefeateři“.

Bratrovražedná válka růží sužovala Anglii po více než tři desetiletí. Ukončil ji až král Jindřich VII., který se – z pochopitelných důvodů – obklopil osobní stráží. Takzvaní „Yeoman Warders“ doprovázeli a chránili krále či královnu, kamkoli se hnuli. Když se stal králem Jindřich VIII., vybral si za sídlo londýnský Tower a královské gardě přibyla další starost – péče o bezpečnost této pevnosti. Tuto činnost vykonávají gardisté do dnešních dní a po celém světě jsou známí jako „beefeateři“. Jak přišli k této přezdívce? Traduje se, že jako privilegovaná vrstva měli nárok na neomezené množství hovězího masa z královské tabule – i v časech hladomoru –, a tak se jim začalo nepříliš lichotivě říkat „beef eaters“ – čili pojídači hovězího.

Reverzní strana mince předkládá beefeatera v charakteristické uniformě s tudorovským kloboukem a krejzlíkem. V ruce drží obřadní sekeru. Ve středověku byli v Toweru souzeni zrádci, a když obviněný odcházel od soudu, přihlížející sledovali, jakým způsobem beefeater-žalářník drží sekeru. Pokud bylo ostří namířeno k vězni, znamenalo to popravu. Výšivka na strážcově hrudi se skládá z růže, bodláku a jetele – rostlin symbolizujících Anglii, Skotsko a Irsko. Na pozadí reverzu je patrná část půdorysu Toweru – tento prvek je společný všem čtyřem mincím minisérie. Averzní strana pak nese nominální hodnotu 5 POUNDS (GBP), portrét královny Alžběty II., opis „ELIZABETH II D G REG F D“ (Alžběta II., z Boží milosti královna, ochránkyně víry) a ročník emise 2019.

Součástí mince je speciální balení v anglickém jazyce, které vypráví její příběh.

Specifikace

Číslo
84228-150
Nominální hodnota
pět liber
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
CuNi
Ryzost
0 / 1000
Váha
28,28 g
Průměr
38,61 mm
Česká mincovna
Loading...