1. Eshop
  2. Mince světa
  3. The Royal Mint
  4. Pamětní mince Londýnský Tower – Beefeateři UK 2019 stand
Zpět

Pamětní mince Londýnský Tower – Beefeateři UK 2019 stand

Cena (včetně DPH)
360 Kč
Stav skladu
Do 21 dnů
Číslo
84228-150


Royal Mint UK19YWBU

Londýnský Tower je světově proslulou pamětihodností, která dýchá tisíciletou britskou historií. Je s ním spojena řada tradic, které se objevují na pamětních mincích z minisérie královské mincovny The Royal Mint. Jednou z nich jsou ikoničtí „beefeateři“.

Bratrovražedná válka růží sužovala Anglii po více než tři desetiletí. Ukončil ji až král Jindřich VII., který se – z pochopitelných důvodů – obklopil osobní stráží. Takzvaní „Yeoman Warders“ doprovázeli a chránili krále či královnu, kamkoli se hnuli. Když se stal králem Jindřich VIII., vybral si za sídlo londýnský Tower a královské gardě přibyla další starost – péče o bezpečnost této pevnosti. Tuto činnost vykonávají gardisté do dnešních dní a po celém světě jsou známí jako „beefeateři“. Jak přišli k této přezdívce? Traduje se, že jako privilegovaná vrstva měli nárok na neomezené množství hovězího masa z královské tabule – i v časech hladomoru –, a tak se jim začalo nepříliš lichotivě říkat „beef eaters“ – čili pojídači hovězího.

Reverzní strana mince předkládá beefeatera v charakteristické uniformě s tudorovským kloboukem a krejzlíkem. V ruce drží obřadní sekeru. Ve středověku byli v Toweru souzeni zrádci, a když obviněný odcházel od soudu, přihlížející sledovali, jakým způsobem beefeater-žalářník drží sekeru. Pokud bylo ostří namířeno k vězni, znamenalo to popravu. Výšivka na strážcově hrudi se skládá z růže, bodláku a jetele – rostlin symbolizujících Anglii, Skotsko a Irsko. Na pozadí reverzu je patrná část půdorysu Toweru – tento prvek je společný všem čtyřem mincím minisérie. Averzní strana pak nese nominální hodnotu 5 POUNDS (GBP), portrét královny Alžběty II., opis „ELIZABETH II D G REG F D“ (Alžběta II., z Boží milosti královna, ochránkyně víry) a ročník emise 2019.

Součástí mince je speciální balení v anglickém jazyce, které vypráví její příběh.

Materiál
CuNi
Váha
28,28 g
Ryzost
0 / 1000
Průměr
38,61 mm
Provedení
BRILIANT
Hrana
Vroubkovaná
Číslo
84228-150
Emisní náklad
Nelimitováno
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Nominální hodnota
pět liber