Zlato máme
Zlato máme
Zlato máme
  1. E-shop
  2. Mince světa
  3. The Royal Mint
  4. Pamětní mince Londýnský Tower – Korunovační klenoty UK …
Zpět

Pamětní mince Londýnský Tower – Korunovační klenoty UK 2019 stand

Cena (včetně DPH)
360 Kč
Stav skladu
Vyprodáno
Číslo
84215-150


Royal Mint UK19CJBU

Zatímco české korunovační klenoty dávají vzpomenout na doby dávno minulé, Britům ty jejich stále slouží. Není proto divu, že jim královská mincovna The Royal Mint věnovala vlastní pamětní minci z cyklu inspirovaného londýnským Towerem.

Ztracené králem Janem Bezzemkem v tekutém písku, dvakrát dané do zástavy, roztavené, ukradené nechvalně proslulým desperátem Thomasem Bloodem, schovávané před nacisty v krabici od sušenek, ... – historie britských korunovačních klenotů je skutečně pestrá. I královna Alžběta II. si s korunou svatého Eduarda užila své. Klenot je totiž vyroben ze zlata a stovek drahých kamenů, a tak váží více než dva kilogramy. „Nemůžete se podívat dolů, abyste četli projev. Musíte si ten projev zvednout, protože by vám koruna zlomila vaz nebo by upadla. I koruny mají své nevýhody, ale jinak jsou důležité,“ zavzpomínala s úsměvem královna na den své korunovace. Místem, kde britské korunovační klenoty odpočívají, dokud jich nebude zapotřebí, je londýnský Tower. Tato proslulá pevnost je chrání a zároveň umožňuje milionům návštěvníků spatřit jejich majestát…

Reverzní strana mince předkládá jednu z mnoha britských korun – konkrétně korunu Marie z Modeny – a část půdorysu Toweru. Averzní strana pak nese nominální hodnotu 5 POUNDS (GBP), portrét královny Alžběty II., opis „ELIZABETH II D G REG F D“ (Alžběta II., z Boží milosti královna, ochránkyně víry) a ročník emise 2019.

Mince je uložena ve speciálním balení, které vypráví její příběh (v anglickém jazyce).

Materiál
CuNi
Váha
28,28 g
Ryzost
0 / 1000
Průměr
38,61 mm
Provedení
BRILIANT
Hrana
Vroubkovaná
Číslo
84215-150
Emisní náklad
Nelimitováno
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Nominální hodnota
pět liber