1. Eshop
  2. Mince světa
  3. The Royal Mint
  4. Pamětní mince Londýnský Tower – Pověst o krkavcích UK …
Zpět

Pamětní mince Londýnský Tower – Pověst o krkavcích UK 2019 stand

Cena (včetně DPH)
360 Kč
Stav skladu
Skladem
Číslo
84229-150


Royal Mint UK19LRBU

Londýnský Tower, kterému je věnována minisérie pamětních mincí britské mincovny The Royal Mint, je nedobytnou pevností. Nestřeží ho jen ikoničtí beefeateři, ale také hejno krkavců, na jejichž křídlech leží zodpovědnost za celé království.

Tower, jehož historie sahá do časů vlády Viléma Dobyvatele, byl původně královským sídlem, ale později se stal vězením a popravištěm, kde vyhasly například životy manželek Jindřicha VIII. Říká se, že tehdy byli do pevnosti přivezeni krkavci, kteří měli popravám dodat na zlověstnosti. Opeřencům se v Toweru zalíbilo a usadili se natrvalo. Astronom John Flamsteed si později stěžoval, že mu znemožňují pozorovat oblohu, ale král Karel II. Stuart považoval jejich zabití za zlé znamení. Založil proto greenwichskou observatoř a krkavci mohli zůstat. S postupem času začali Angličané věřit, že pokud krkavci z Toweru odletí, ostrovní království zanikne. A věří tomu dodnes. V pevnosti v současnosti žije šest krkavců (a pro jistotu jeden rezervní navíc), kteří mají přistřižená křídla, aby nemohli uletět. To je však jediná nepříjemnost v jejich jinak královském životě. Díky vybrané stravě složené z čerstvého masa, vajec, sýra, ovoce, rybího tuku a krve jsou ve skvělé kondici a dožívají se 40 let. Jsou inteligentní, mají svá jména a osobnosti a patří k nejoblíbenějším turistickým atrakcím.

Reverzní strana mince předkládá nejen krkavce, ale také část půdorysu Toweru. Tento prvek je společný všem čtyřem mincím minisérie. Averzní strana pak nese nominální hodnotu 5 POUNDS (GBP), profil královny Alžběty II., opis „ELIZABETH II D G REG F D“ (Alžběta II., z Boží milosti královna, ochránkyně víry) a ročník emise 2019.

Mince je uložena ve speciálním balení, které vypráví její příběh (v anglickém jazyce).

Materiál
CuNi
Váha
28,28 g
Ryzost
0 / 1000
Průměr
38,61 mm
Provedení
BRILIANT
Hrana
Vroubkovaná
Číslo
84229-150
Emisní náklad
Nelimitováno
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Nominální hodnota
pět liber