Zlato máme
Zlato máme
Zlato máme
  1. Eshop
  2. Mince světa
  3. Pamětní mince Queen - skupina UK 2020 stand
Zpět

Pamětní mince Queen - skupina UK 2020 stand

Cena (včetně DPH)
390 Kč
Stav skladu
Do 21 dnů
Číslo
84284-080


Royal Mint UK20Q1BU

První hudební skupinou, která se objevuje na pamětních mincích z nového cyklu britské mincovny The Royal Mint, jsou legendární Queen. Od doby, kdy skupina vznikla, uplynulo v roce 2020 rovných 50 let.

Název skupiny Queen navrhl Freddie Mercury. Proč právě Královna? „Je to jenom jméno, ale je královské a zní nádherně. Je to silné slovo, naprosto univerzální a bezprostřední,“ nechal se slyšet fenomenální frontman. Protože všechna britská kovová platidla nesou vyobrazení královny Alžběty II., kytarista Brian May zažertoval, že jejich mince je zřejmě první, na které jsou královny vyražené z obou stran.

Reverzní strana mince, jejíž podoba je dílem Chrise Faceyho, předkládá logo skupiny obklopené hudebními nástroji – kytarou Red Special Briana Maye, bicími Ludwig Rogera Taylora, basovou kytarou Fender Precision Johna Deacona a klavírem Bechstein Freddieho Mercuryho spolu s mikrofonem na tyči. Není bez zajímavosti, že tři stisknuté klávesy na klaviatuře odpovídají počátečním tónům skladby Bohemian Rhapsody. Averzní strana mince náleží atributům emitenta – tj. nominální hodnotě 5 POUNDS (GBP), portrétu královny Alžběty II. a textu „ELIZABETH II D G REG F D“ (Alžběta II., z Boží milosti královna, ochránkyně víry).

Mince je zasazena do speciálního balení plného fotografií a zajímavostí (v anglickém jazyce).

Materiál
CuNi
Váha
28,28 g
Ryzost
0 / 1000
Průměr
38,61 mm
Provedení
BRILIANT
Hrana
Vroubkovaná
Číslo
84284-080
Emisní náklad
Nelimitováno
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Nominální hodnota
pět liber