Zlato máme
Zlato máme
Zlato máme
  1. Eshop
  2. Mince světa
  3. Pamětní mince Sněhulák UK 2019 stand
Zpět

Pamětní mince Sněhulák UK 2019 stand

Cena (včetně DPH)
300 Kč
Stav skladu
Skladem
Číslo
84266-150


Royal Mint UK19SMBU

Zimní čas s sebou přináší řadu kratochvil – sáňkování, bruslení, koulování a samozřejmě také stavění sněhuláka. Jednoho z nejznámějších sněhuláků na světě najdete na pamětní minci britské mincovny The Royal Mint.

Nejspíš se nikdy nedozvíme, kdy přesně lidé začali tvořit sněhové sochy, ale první písemné zmínky o sněhulácích pocházejí ze 16. století a jejich autorem nebyl nikdo menší než William Shakespeare. Před stovkami let však nešlo o veselé panďuláky, jak je známe dnes – sněhuláci představovali hrozivé zosobnění zimy a všeho strádání, které s sebou přináší. Až v 19. století, kdy se životní úroveň prostých lidí začala zlepšovat, začala zima být také časem radovánek. Sněhuláci vyměnili škleb za přívětivý úsměv a začali se objevovat na pohlednicích, novoročenkách a v dětských knížkách. Jedním z nejznámějších příběhů pro nejmenší je ilustrovaná knížka beze slov autora Raymonda Briggse, která nese prozaický titul Sněhulák (The Snowman). Vyprávění o chlapci, jehož sněhový výtvor se kouzlem probere k životu, se dočkalo řady úspěšných zpracování – představilo se jako krátký animovaný film, který byl nominován na Oscara, a nyní se objevuje na pamětních mincích…

Reverzní strana mince předkládá chlapce v pyžamu a oživlého sněhuláka, kteří spolu prožili řadu dobrodružství. Averzní strana mince pak nese náležitosti jejího emitenta – portrét královny Alžběty II., opis „ELIZABETH II D G REG F D“ (Alžběta II., z Boží milosti královna, ochránkyně víry) a nominální hodnotu 50 PENCE (GBP).

Pamětní mince vyražená z obecných kovů je uložena do půvabného anglického balení plného tematických ilustrací.

Materiál
CuNi
Váha
8 g
Ryzost
0 / 1000
Průměr
27,3 mm
Provedení
BRILIANT
Hrana
Vroubkovaná
Číslo
84266-150
Emisní náklad
Nelimitováno
Balení
Blistr
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Balení kapsle
Ano
Nominální hodnota
50 pencí