1. Eshop
  2. Mince světa
  3. Pamětní mince Sněhulák UK 2019 stand
Zpět

Pamětní mince Sněhulák UK 2019 stand

Cena (včetně DPH)
300 Kč
Stav skladu
Skladem
Číslo
84266-150


Royal Mint UK19SMBU

Zimní čas s sebou přináší řadu kratochvil – sáňkování, bruslení, koulování a samozřejmě také stavění sněhuláka. Jednoho z nejznámějších sněhuláků na světě najdete na pamětní minci britské mincovny The Royal Mint.

Nejspíš se nikdy nedozvíme, kdy přesně lidé začali tvořit sněhové sochy, ale první písemné zmínky o sněhulácích pocházejí ze 16. století a jejich autorem nebyl nikdo menší než William Shakespeare. Před stovkami let však nešlo o veselé panďuláky, jak je známe dnes – sněhuláci představovali hrozivé zosobnění zimy a všeho strádání, které s sebou přináší. Až v 19. století, kdy se životní úroveň prostých lidí začala zlepšovat, začala zima být také časem radovánek. Sněhuláci vyměnili škleb za přívětivý úsměv a začali se objevovat na pohlednicích, novoročenkách a v dětských knížkách. Jedním z nejznámějších příběhů pro nejmenší je ilustrovaná knížka beze slov autora Raymonda Briggse, která nese prozaický titul Sněhulák (The Snowman). Vyprávění o chlapci, jehož sněhový výtvor se kouzlem probere k životu, se dočkalo řady úspěšných zpracování – představilo se jako krátký animovaný film, který byl nominován na Oscara, a nyní se objevuje na pamětních mincích…

Reverzní strana mince předkládá chlapce v pyžamu a oživlého sněhuláka, kteří spolu prožili řadu dobrodružství. Averzní strana mince pak nese náležitosti jejího emitenta – portrét královny Alžběty II., opis „ELIZABETH II D G REG F D“ (Alžběta II., z Boží milosti královna, ochránkyně víry) a nominální hodnotu 50 PENCE (GBP).

Pamětní mince vyražená z obecných kovů je uložena do půvabného anglického balení plného tematických ilustrací.

Materiál
CuNi
Váha
8 g
Ryzost
0 / 1000
Průměr
27,3 mm
Provedení
BRILIANT
Hrana
Vroubkovaná
Číslo
84266-150
Emisní náklad
Nelimitováno
Balení
Blistr
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Balení kapsle
Ano
Nominální hodnota
50 pencí