1. Eshop
  2. Mince světa
  3. The Royal Mint
  4. Pamětní mince Stephen Hawking UK 2019 stand
Zpět

Pamětní mince Stephen Hawking UK 2019 stand

Cena (včetně DPH)
290 Kč
Stav skladu
Skladem
Číslo
84216-150


Royal Mint UK19STBU

Velká Británie dala světu řadu velkých myslitelů – od legendárního Isaaca Newtona po nezapomenutelného Stephena Hawkinga, kterému vzdává hold pamětní mince královské mincovny The Royal Mint.

Geniální mozek s představivostí bez hranic uvězněný v omezeném lidském těle. Tak by se dal stručně popsat život muže, který navázal na práci Alberta Einsteina a objevil svatý grál moderní fyziky – takzvanou „teorii všeho“, která by měla pomocí jednotných zákonů popisovat chování miniaturních subatomárních částic i gigantických galaktických kup. Stephen Hawking však nebyl jenom brilantním vědcem. Byl také skvělým vypravěčem, který dokázal komplexní vědecké otázky zprostředkovat široké veřejnosti, a zpopularizoval tak problematiku existence času a prostoru jako nikdo před ním…

Jak je u Královské mincovny zvykem, design, který byl oficiálně schválen správci pozůstalosti Stephena Hawkinga, nepředkládá prvoplánový portrét. V podání výtvarnice Edwiny Ellisové je pod jménem vědce umístěno stylizované ústí černé díry – vesmírného fenoménu, jehož studiu britský vědec zasvětil svůj život. Kompozici reverzu uzavírá zápis rovnice, která popisuje entropii černých děr a věrohodně dokazuje jejich existenci. Averzní strana mince pak patří portrétu královny Alžběty II. z profilu, roku emise 2019, nominální hodnotě 50 PENCE (GBP) a zkrácenému latinskému nápisu, který lze přeložit jako „Alžběta II., z Boží milosti královna, ochránkyně víry“.

První mince z cyklu, který bude představovat klíčové osobnosti vědy, je uložena do speciálního balení přibližujícího zkoumání černých děr (v anglickém jazyce).

Materiál
CuNi
Váha
8 g
Ryzost
0 / 1000
Průměr
27,3 mm
Provedení
BRILIANT
Hrana
Vroubkovaná
Číslo
84216-150
Emisní náklad
Nelimitováno
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Nominální hodnota
padesát pence