Pamětní mince UK 95. narozeniny královny Alžběty II. brilliant

Pamětní mince UK 95. narozeniny královny Alžběty II. brilliant

Stav skladu
Skladem
Cena
490 Kč
včetně DPH

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Na produkt nelze uplatnit slevový poukaz.

Popis produktu

Pamětní mince britské mincovny The Royal Mint s letopočtem 2021 vzdává hold královně Alžbětě II., která oslavila pětadevadesáté narozeniny.

Alžběta II. sedí na trůnu již 69 let, což z ní činí nejdéle vládnoucí osobnost v dějinách Velké Británie.
Je vůbec prvním britským panovníkem, který se dožil 95. narozenin a který oslavil takzvané „safírové“ jubileum – čili 65. výročí usednutí na trůn. Překonala i legendární královnu Viktorii, která panovala 63 let. Dynastie Windsorů má dlouhověkost v genech – vždyť královna matka se dožila úctyhodných 101 let – a ostrované se už těší, až dostanou příležitost oslavit i 70. „platinové“ výročí panování své milované vladařky.

Reverzní strana mince, kterou zpracoval heraldický umělec Timothy Noad, předkládá královnin monogram EIIR (Elizabeth II Regina – královna Alžběta II.), královskou korunu a rostliny symbolizující národy Spojeného království – anglickou růži, velšský narcis, skotský bodlák a severoirský jetel. Citát v opisu MY HEART AND MY DEVOTION (mé srdce a mou oddanost) odkazuje na slib, který královna dala své zemi v prvním projevu přenášeném televizí v roce 1957. Kompozici reverzu dotvářejí ještě narozeninové letopočty 1923–2021. Averzní strana mince je pak věnována atributům emitenta – tj. portrétu královny Alžběty II., textu ELIZABETH II D G REG F D (Alžběta II., z Boží milosti královna, ochránkyně víry), nominální hodnotě 5 POUNDS (GBP) a letopočtu emise 2021.

Pamětní mince vyražená z obecných kovů je uložena do speciálního balení plného fotografií, které představuje pouť britské královny životem (v anglickém jazyce).

Specifikace

Číslo
84416-150
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ne
Materiál
CuNi
Ryzost
0 / 1000
Váha
28,28 g
Průměr
38,61 mm
Česká mincovna
Loading...