Zlato máme
Zlato máme
Zlato máme

Pětidukát ČR 2020 - Svoboda (J. A. Komenský) proof

Cena (včetně DPH)
33 600 Kč
Stav skladu
Skladem
Číslo
31508-611
Sběratelská série


Tradiční dukátové řady

Tématem Dukátové řady České republiky jsou v roce 2020 metaforické pilíře českého národa. Jedním z nich je svoboda symbolizovaná osobou J. A. Komenského, jehož tvář je vyobrazena na zlatém pětidukátu.

Myslitel a spisovatel Jan Amos Komenský vstoupil do dějin jako „učitel národů“. Jeho pokrokové názory na vzdělání a výchovu, které ovlivňují pedagogiku dodnes, se mu totiž podařilo prosadit daleko za hranicemi Českého království. Na své životní pouti navštívil Polsko, Anglii, Švédsko, Uhry a Nizozemí. Jeho jméno bylo v Evropě pojmem a otevřelo mu dveře do nejvyšších kruhů. Ze všeho nejvíc však Komenský toužil po návratu do vlasti, kterou nadevše miloval a kterou musel opustit kvůli náboženské nesnášenlivosti. Bylo to po bitvě na Bílé Hoře, kdy české země zažívaly rozsáhlou vlnu násilné rekatolizace. Komenský – coby poslední biskup protestantské Jednoty bratrské – odmítl konvertovat a byl nucen hledat klid v exilu. Muž, který byl oddaný vědění a jeho předávání dalším generacím, pak burcoval evropské svědomí a svůj život zasvětil boji za náboženská práva a národní svobodu. Domů se bohužel nikdy nevrátil…

Autorem všech čtyř ražeb Dukátové řady je v roce 2020 zkušený medailér a pedagog Mgr. Petr Horák. Reverzní strana je těmto ražbám společná a nese symbolické vyjádření pilířů českého národa, kterými jsou víra, pravda, svoboda a důstojnost, doplněné našimi heraldickými zvířaty. Averzní strana pětidukátu pak předkládá oduševnělou tvář J. A. Komenského vyobrazenou z profilu. Doprovází ji beránek s korouhví, který symbolizuje Krista a je symbolem Jednoty bratrské. Opis uvádí učencovo jméno a pojmenování jeho ctnosti v latině – LIBERTAS (svoboda).

Emisní náklad zlaté ražby o hmotnosti pěti dukátů čítá pouhých 100 kusů. Její specifikace jsou inspirovány legendárními Svatováclavskými dukáty. Není bez zajímavosti, že pětidukát vychází v roce, kdy si připomínáme 350. výročí okamžiku, kdy učitel národů odešel na věčnost.

Materiál
Zlato
Váha
17,45 g
Ryzost
986 / 1000
Průměr
34 mm
Provedení
PROOF
Hrana
Hladká
Autor averzu
Mgr. Petr Horák
Autor reverzu
Mgr. Petr Horák
Číslo
31508-611
Emisní náklad
100 ks
Datum emise
leden 2020
Balení
Vínová kožená etue
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Balení kapsle
Ano
Emitent
Česká mincovna