Pětidukát ČR 2020 - Svoboda (J. A. Komenský) proof

Pětidukát ČR 2020 - Svoboda (J. A. Komenský) proof

Stav skladu
Skladem
Datum emise
leden 2020
Emisní náklad
100 ks
Cena
36 990 Kč
včetně DPH
Produkt je možné zakoupit na splátky prostřednictvím společnosti HomeCredit a.s.

Tradiční dukátové řady

Tématem Dukátové řady České republiky jsou v roce 2020 metaforické pilíře českého národa. Jedním z nich je svoboda symbolizovaná osobou J. A. Komenského, jehož tvář je vyobrazena na zlatém pětidukátu.

Myslitel a spisovatel Jan Amos Komenský vstoupil do dějin jako „učitel národů“. Jeho pokrokové názory na vzdělání a výchovu, které ovlivňují pedagogiku dodnes, se mu totiž podařilo prosadit daleko za hranicemi Českého království. Na své životní pouti navštívil Polsko, Anglii, Švédsko, Uhry a Nizozemí. Jeho jméno bylo v Evropě pojmem a otevřelo mu dveře do nejvyšších kruhů. Ze všeho nejvíc však Komenský toužil po návratu do vlasti, kterou nadevše miloval a kterou musel opustit kvůli náboženské nesnášenlivosti. Bylo to po bitvě na Bílé Hoře, kdy české země zažívaly rozsáhlou vlnu násilné rekatolizace. Komenský – coby poslední biskup protestantské Jednoty bratrské – odmítl konvertovat a byl nucen hledat klid v exilu. Muž, který byl oddaný vědění a jeho předávání dalším generacím, pak burcoval evropské svědomí a svůj život zasvětil boji za náboženská práva a národní svobodu. Domů se bohužel nikdy nevrátil…

Autorem všech čtyř ražeb Dukátové řady je v roce 2020 zkušený medailér a pedagog Mgr. Petr Horák. Reverzní strana je těmto ražbám společná a nese symbolické vyjádření pilířů českého národa, kterými jsou víra, pravda, svoboda a důstojnost, doplněné našimi heraldickými zvířaty. Averzní strana pětidukátu pak předkládá oduševnělou tvář J. A. Komenského vyobrazenou z profilu. Doprovází ji beránek s korouhví, který symbolizuje Krista a je symbolem Jednoty bratrské. Opis uvádí učencovo jméno a pojmenování jeho ctnosti v latině – LIBERTAS (svoboda).

Emisní náklad zlaté ražby o hmotnosti pěti dukátů čítá pouhých 100 kusů. Její specifikace jsou inspirovány legendárními Svatováclavskými dukáty. Není bez zajímavosti, že pětidukát vychází v roce, kdy si připomínáme 350. výročí okamžiku, kdy učitel národů odešel na věčnost.

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
31508-611
Emitent
Česká mincovna
Autor averzu
Mgr. Petr Horák
Autor reverzu
Mgr. Petr Horák
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Zlato
Ryzost
986 / 1000
Váha
17,45 g
Průměr
34 mm
Balení
Vínová kožená etue
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...