Platinová sběratelská medaile - Románský sloh stand

Platinová sběratelská medaile - Románský sloh stand

Stav skladu
Do 40 dnů
Datum emise
říjen 2017
Emisní náklad
12 ks
Cena
579 069 Kč
včetně DPH

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Produkt je možné zakoupit na splátky prostřednictvím společnosti HomeCredit a.s.

Stavební slohy

V roce 2016 se uzavřela série platinových medailí České mincovny o hmotnosti jedné poloviny kilogramu. Tyto ražby byly největší svého druhu na světě a jejich motivem byla naše nejkrásnější sakrální architektura. V roce 2017 na tuto sérii navazuje nový cyklus rekordních platinových medailí, který postupně představí stěžejní architektonické slohy. První emise patří slohu románskému.

Jako románský sloh se označuje evropské umění v období od závěru 10. do 13. století. Projevuje se ve stavitelství, malířství, sochařství a dalších uměleckých řemeslech a jeho nedílnou součástí je také způsob života celé společnosti ve stylu komplexního křesťanství. Prvořadou románskou památkou v českých zemích je pak kostel sv. Jakuba v Jakubu u Kutné Hory. Po staletích dohadů se při rekonstrukci roku 1845 podařilo odhalit zapečetěnou schránku, která dokládá přesný okamžik založení kostela 19. listopadu 1165. „Kostel svatého Jakuba patří mezi nejvýznamnější české památky románské architektury a sochařství. Jeho výjimečnost tkví nejen v téměř intaktní stavební podobě, která se dochovala z doby jeho vzniku, ale zejména v ojedinělé sochařské výzdobě,“ vysvětluje PhDr. Kateřina Nora Nováková, Ph.D., odborná poradkyně cyklu. Sochařská výzdoba je z ikonografického hlediska velmi bohatá – předkládá Ježíše Krista, anděly, apoštoly Petra a Pavla, svatého Václava, biskupy Prokopa a Vojtěcha, velmože a zakladatele kostela Slavibora a Pavla a pochopitelně nemůže chybět ani světec, po kterém je kostel pojmenován – svatý Jakub.

Autorem propracovaného reliéfu medaile je zkušený medailér Mgr. A. Jan Hásek. Zatímco averzní straně vévodí celkový pohled na románský kostel, reverz patří jeho jedinečné výzdobě, konkrétně figurám vsazeným v arkádě v patře: uprostřed stojí svatý Jakub s klečícími postavami donátorů Slaviborem a Pavlem po stranách. Opisy obou stran uvádějí KOSTEL SV. JAKUBA V JAKUBU U KUTNÉ HORY – ROMÁNSKÝ SLOH – ČESKÁ REPUBLIKA.

Součástí každého z pouhých 12 kusů platinových medailí jsou speciální certifikát pravosti a doprovodná brožura s textem PhDr. Kateřiny Nory Nováková, Ph.D., která blíže představuje románský sloh i starobylou českou památku.
 

Specifikace

Číslo
31252-930
Emitent
Česká mincovna
Autor averzu
Mgr. A. Jan Hásek
Autor reverzu
Mgr. A. Jan Hásek
Číslovaná emise
Ano
Certifikát
Ano
Materiál
Platina
Ryzost
999 / 1000
Váha
500 g
Průměr
85 mm
Balení
Dřevěná etue světlá vykl.
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...