Platinová uncová mince UNESCO - Kladruby nad Labem - Národní hřebčín proof

Platinová uncová mince UNESCO - Kladruby nad Labem - Národní hřebčín proof

Stav skladu
Do 14 dnů
Datum emise
únor 2021
Emisní náklad
100 ks
Cena
47 990 Kč
včetně DPH
Produkt je možné zakoupit na splátky prostřednictvím společnosti HomeCredit a.s.

České památky UNESCO

Třináctá emise ze sběratelsko-investiční série platinových mincí, která vzdává hold českým památkám zapsaným na seznamu UNESCO, je věnována hřebčínu v Kladrubech nad Labem.

Národní hřebčín Kladruby nad Labem
je chovnou stanicí nejstaršího původního českého koňského plemene. Starokladrubští bělouši – mohutní kočároví koně s typickou klabonosou hlavou – jsou elegantní, vytrvalí, spolehliví, snadno ovladatelní a velice učenliví. Chov zvířat, která byla speciálně vyšlechtěna pro ceremoniální účely císařského dvora, začal v době Rudolfa II. a pokračuje bez přerušení více než čtyři staletí. Kladrubská krajina s pastvinami a vodními kanály si po celou tu dobu uchovala svou předindustriální podobu.

Reverzní straně mince z ateliéru medailérky Lenky Nebeské, DiS., vévodí pohled na charakteristickou architekturu hřebčína doplněný vyobrazením hříběte starokladrubáka. Mládě, které se rodí černé a zprvu připomíná neohrabaného nohatého oslíka, se promění v majestátního bělouše až po sedmi letech… Kompozici lemuje perlovec a opis KLADRUBY NAD LABEM – NÁRODNÍ HŘEBČÍN. Averzní strana mince, která je společná celé platinové sérii, pak nese koláž architektonických prvků z rozličných českých staveb zapsaných na Seznamu světového dědictví UNESCO. Protože mince České mincovny vycházejí v licenci zahraničního emitenta, kterým je ostrov Niue, nese averz ještě jeho nezbytné atributy – nominální hodnotu 50 DOLLARS (NZD), jméno a portrét královny Alžběty II. a rok emise 2021.

Nedílnou součástí mince je speciální certifikát pravosti.

V době, kdy začala platinová série vycházet, bylo na seznamu UNESCO zapsáno dvanáct hmotných památek. V roce 2019 se tento prestižní seznam rozrostl o další dvě české pamětihodnosti. Ty se rovněž objevují na mincích, ale bohužel se nevejdou do dřevěné sběratelské etue, která vznikla v roce 2017.

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
75792-911
Emitent
Niue
Nominální hodnota
50 NZD
Autor averzu
Lenka Nebeská, DiS.
Autor reverzu
Lenka Nebeská, DiS.
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Platina
Ryzost
999,0 / 1000
Váha
31,1 g
Průměr
37 mm
Balení
Černá kožená etue
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...