Platinová uncová mince UNESCO - Praha - Historické centrum proof

Platinová uncová mince UNESCO - Praha - Historické centrum proof

Stav skladu
Do 14 dnů
Datum emise
listopad 2020
Emisní náklad
100 ks
Cena
47 990 Kč
včetně DPH
Produkt je možné zakoupit na splátky prostřednictvím společnosti HomeCredit a.s.

České památky UNESCO

Dvanáctá emise ze sběratelsko-investiční série platinových mincí, která vzdává hold českým památkám zapsaným na seznamu UNESCO, je věnována historickému centru Prahy.

Praha
je moderní metropolí světového významu – politickým, kulturním a hospodářským centrem střední Evropy, ale také unikátním dokladem vývoje umění a lidské společnosti napříč celým jedním tisíciletím. Od založení města na řece Vltavě v raném středověku se v něm soustřeďuje moc – světská i církevní –, kterou symbolizuje především Pražský hrad s katedrálou svatého Víta. Vedle Hradčan s největším hradním komplexem na světě je historické jádro Prahy, jehož rozloha činí úctyhodných 866 hektarů, tvořeno Malou Stranou, Starým Městem, Josefovem, Novým Městem a Vyšehradem. Během procházky Prahou z jednoho konce na druhý člověk neopustí jednolitou zástavbu, a tak ho ani nenapadne, že vlastně prošel územím hned čtyř středověkých měst. Staré Město, Nové Město, Malá Strana a Hradčany totiž nebývaly jen názvy pro jednotlivé části Prahy – jednalo se o samostatná města, která byla spojena do jednoho celku až na konci 18. století.

Reverzní straně mince z ateliéru medailérky Lenky Nebeské, DiS., vévodí koláž složená z ikonických pražských staveb – od Karlova mostu přes kostel sv. Mikuláše po katedrálu sv. Víta. Jako doplňkový motiv si autorka vybrala Svatováclavskou korunu – nejstarší a nejvýznamnější součást českých korunovačních klenotů, která je uložena právě ve svatovítské katedrále. Kompozici lemuje perlovec a opis PRAHA – HISTORICKÉ CENTRUM. Averzní strana mince, která je společná celé platinové sérii, pak nese koláž architektonických prvků z rozličných českých staveb zapsaných na Seznamu světového dědictví UNESCO. Protože mince České mincovny vycházejí v licenci zahraničního emitenta, kterým je ostrov Niue, nese averz ještě jeho nezbytné atributy – nominální hodnotu 50 DOLLARS (NZD), jméno a portrét královny Alžběty II. a rok emise 2020.

Nedílnou součástí mince je speciální certifikát pravosti. Nezapomeňte, že tucet platinových mincí si můžete uložit do luxusní sběratelské etue.

V době, kdy začala platinová série vycházet, bylo na seznamu UNESCO zapsáno dvanáct hmotných památek. V roce 2019 se tento prestižní seznam rozrostl o další dvě české pamětihodnosti. I ty se objeví na platinových mincích České mincovny, ale nevejdou se do dřevěné sběratelské etue, která vznikla v roce 2017.

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
75355-911
Emitent
Niue
Nominální hodnota
50 NZD
Autor averzu
Lenka Nebeská, DiS.
Autor reverzu
Lenka Nebeská, DiS.
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Platina
Ryzost
999.0 / 1000
Váha
31,1 g
Průměr
37 mm
Balení
Černá kožená etue
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...