Platinová uncová mince UNESCO - Jizerskohorské bučiny proof

Platinová uncová mince UNESCO - Jizerskohorské bučiny proof

Stav skladu
Skladem
Datum emise
srpen 2023
Emisní náklad
100 ks
Cena
48 990 Kč
včetně DPH

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Produkt je možné zakoupit na splátky prostřednictvím společnosti HomeCredit a.s.

České památky UNESCO

Šestnáctá emise ze sběratelsko-investiční série platinových mincí, která vzdává hold krásám zapsaným na seznamu UNESCO, je věnována první české přírodní památce – Jizerskohorským bučinám. Ty se o zápis dělí s původními bukovými lesy dalších sedmnácti států Evropy.

Jizerskohorské bučiny představují nejcennější část chráněné krajinné oblasti Jizerské hory. Dominantním stromem, který roste na strmých svazích s unikátní geomorfologií, je samozřejmě buk, ale ve smíšených lesích se daří i jeřábu, lípě velkolisté, dubu, jedli či smrku. Zachovalý lesní podrost je prostý zásahů člověka, který sem začal pronikat až ve 14. století. Na velké části území s plochou 27 kilometrů čtverečných, které se rozkládá na severním úbočí hor od Oldřichova v Hájích po Lázně Libverda, se dnes uměle lesnicky nehospodaří.

Reverzní straně mince z ateliéru Lenky Nebeské, DiS., vévodí kamenitý svah porostlý buky. Kompozici dotváří buková ratolest. Obvod reverzu lemuje perlovec s opisem JIZERSKOHORSKÉ BUČINY. Averzní strana mince, která je společná celé platinové sérii, pak nese koláž architektonických prvků z rozličných českých staveb zapsaných na Seznamu světového dědictví UNESCO. Protože mince České mincovny vycházejí v licenci zahraničního emitenta, kterým je ostrov Niue, nese averz ještě jeho nezbytné atributy – nominální hodnotu 50 DOLLARS (NZD), jméno a portrét královny Alžběty II. a rok emise 2022.

Nedílnou součástí mince, která vychází v nákladu čítajícím pouhých 100 kusů, je speciální certifikát pravosti.

V době, kdy začala platinová série vycházet, bylo na seznamu UNESCO zapsáno dvanáct hmotných památek. V letech 2019 a 2021 se tento prestižní seznam rozrostl o další čtyři české pamětihodnosti. Ty se rovněž objevují na mincích, ale bohužel se nevejdou do dřevěné sběratelské etue, která vznikla v roce 2017.

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
76244-911
Emitent
Niue
Nominální hodnota
50 NZD
Autor averzu
Lenka Nebeská, DiS.
Autor reverzu
Lenka Nebeská, DiS.
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Platina
Ryzost
999 / 1000
Váha
31,1 g
Průměr
37 mm
Balení
Černá kožená etue
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...