Platinová uncová mince UNESCO - Kutná Hora - Historické centrum proof

Platinová uncová mince UNESCO - Kutná Hora - Historické centrum proof

Stav skladu
Do 14 dnů
Datum emise
srpen 2020
Emisní náklad
100 ks
Cena
48 990 Kč
včetně DPH

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Produkt je možné zakoupit na splátky prostřednictvím společnosti HomeCredit a.s.

České památky UNESCO

Sběratelsko-investiční série platinových mincí České mincovny vzdává hold českým památkám zapsaným na seznamu UNESCO. Jedenáctá emise je věnována historickému centru Kutné Hory.

Středočeská Kutná Hora bývala privilegovaným královským městem a pokladnicí celé země. Oplývala totiž bohatstvím stříbrné rudy a proslula ražbou mincí. Koncem 13. století poskytoval zdejší revír neuvěřitelnou jednu třetinu produkce stříbra celé Evropy! Nejen o mimořádném bohatství, ale také o velké zbožnosti místních obyvatel dodnes svědčí pozdně gotický chrám svaté Barbory – patronky havířů. Dalšími výjimečnými církevními památkami jsou kostel Nanebevzetí Panny Marie a svatého Jana Křtitele, který byl přestavěn ve stylu barokní gotiky, a barokní areál jezuitské koleje. Jádru města s řadou gotických, renesančních a barokních staveb vévodí Vlašský dvůr. Tento hrad sloužil jako královský palác a mincovna – král Václav II. sem dal přemístit všechny mincovny království, aby mohl lépe dohlížet na to, jestli ho někdo neokrádá…

Medailérka Lenka Nebeská, DiS., umístila na reverzní stranu mince pohled na chrám svaté Barbory a blízkou jezuitskou kolej. Doplňkový motiv dvou lebek pak odkazuje na věhlasnou sedleckou kostnici, jejíž výzdobu tvoří ostatky čtyřiceti tisíc obětí moru a husitských válek. Kompozici lemuje perlovec a opis KUTNÁ HORA – HISTORICKÉ CENTRUM. Averzní straně mince, která je společná celé platinové sérii, pak vévodí koláž složená z architektonických prvků rozličných českých staveb zapsaných na Seznamu světového dědictví UNESCO. Protože mince České mincovny vycházejí v licenci zahraničního emitenta, kterým je ostrov Niue, nese averz ještě jeho nezbytné atributy – nominální hodnotu 50 DOLLARS (NZD), jméno a portrét královny Alžběty II. a rok emise 2020.

Nedílnou součástí mince je speciální certifikát pravosti.

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
75354-911
Emitent
Niue
Nominální hodnota
50 NZD
Autor averzu
Lenka Nebeská, DiS.
Autor reverzu
Lenka Nebeská, DiS.
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Platina
Ryzost
999.0 / 1000
Váha
31,1 g
Průměr
37 mm
Balení
Černá kožená etue
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...