Platinová uncová mince UNESCO - Praha - Historické centrum proof

Platinová uncová mince UNESCO - Praha - Historické centrum proof

Stav skladu
Skladem na prodejně
Datum emise
listopad 2020
Emisní náklad
100 ks
Cena
48 990 Kč
včetně DPH

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

České památky UNESCO

Dvanáctá emise ze sběratelsko-investiční série platinových mincí, která vzdává hold českým památkám zapsaným na seznamu UNESCO, je věnována historickému centru Prahy.

Praha
je moderní metropolí světového významu – politickým, kulturním a hospodářským centrem střední Evropy, ale také unikátním dokladem vývoje umění a lidské společnosti napříč celým jedním tisíciletím. Od založení města na řece Vltavě v raném středověku se v něm soustřeďuje moc – světská i církevní –, kterou symbolizuje především Pražský hrad s katedrálou svatého Víta. Vedle Hradčan s největším hradním komplexem na světě je historické jádro Prahy, jehož rozloha činí úctyhodných 866 hektarů, tvořeno Malou Stranou, Starým Městem, Josefovem, Novým Městem a Vyšehradem. Během procházky Prahou z jednoho konce na druhý člověk neopustí jednolitou zástavbu, a tak ho ani nenapadne, že vlastně prošel územím hned čtyř středověkých měst. Staré Město, Nové Město, Malá Strana a Hradčany totiž nebývaly jen názvy pro jednotlivé části Prahy – jednalo se o samostatná města, která byla spojena do jednoho celku až na konci 18. století.

Reverzní straně mince z ateliéru medailérky Lenky Nebeské, DiS., vévodí koláž složená z ikonických pražských staveb – od Karlova mostu přes kostel sv. Mikuláše po katedrálu sv. Víta. Jako doplňkový motiv si autorka vybrala Svatováclavskou korunu – nejstarší a nejvýznamnější součást českých korunovačních klenotů, která je uložena právě ve svatovítské katedrále. Kompozici lemuje perlovec a opis PRAHA – HISTORICKÉ CENTRUM. Averzní strana mince, která je společná celé platinové sérii, pak nese koláž architektonických prvků z rozličných českých staveb zapsaných na Seznamu světového dědictví UNESCO. Protože mince České mincovny vycházejí v licenci zahraničního emitenta, kterým je ostrov Niue, nese averz ještě jeho nezbytné atributy – nominální hodnotu 50 DOLLARS (NZD), jméno a portrét královny Alžběty II. a rok emise 2020.

Nedílnou součástí mince je speciální certifikát pravosti. Nezapomeňte, že tucet platinových mincí si můžete uložit do luxusní sběratelské etue.

V době, kdy začala platinová série vycházet, bylo na seznamu UNESCO zapsáno dvanáct hmotných památek. V roce 2019 se tento prestižní seznam rozrostl o další dvě české pamětihodnosti. I ty se objeví na platinových mincích České mincovny, ale nevejdou se do dřevěné sběratelské etue, která vznikla v roce 2017.

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
75355-911
Emitent
Niue
Nominální hodnota
50 NZD
Autor averzu
Lenka Nebeská, DiS.
Autor reverzu
Lenka Nebeská, DiS.
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Platina
Ryzost
999.0 / 1000
Váha
31,1 g
Průměr
37 mm
Balení
Černá kožená etue
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...