Sada čtyř stříbrných medailí Pocta Oldřichu Kulhánkovi 2 proof

Sada čtyř stříbrných medailí Pocta Oldřichu Kulhánkovi 2 proof

Stav skladu
Vyprodáno
Datum emise
únor 2017
Emisní náklad
500 ks

Motivy bankovek Oldřicha Kulhánka

Když v roce 2013 odešel na věčnost grafik Oldřich Kulhánek, Českou mincovnu tato zpráva těžce zasáhla. Po čtyři roky totiž měla tu čest s ním pracovat na unikátním projektu – přerodu osmi českých bankovek do podoby pamětních medailí. Jako pocta zesnulému autorovi papírových platidel tehdy vyšla sada čtyř stříbrných medailí, na jejichž přípravě se stihl podílet. Protože by však byla nesmírná škoda s projektem skončit v polovině, Česká mincovna pokračovala i bez mistrovy pomoci. Nyní, o čtyři roky později, vám s hrdostí představujeme druhou stříbrnou sadu.

Čtyři medaile jsou inspirovány čtyřmi bankovkami, z nichž dvě s nejmenší nominální hodnotou již v oběhu nenajdeme:

200 Kč: Averz medaile nese portrét Jana Amose Komenského, Učitele národů, reverz pak jeho přelomovou učebnici Orbis Pictus a spojené ruce dítěte a dospělého, které symbolizují výuku a předávání vědomostí.

100 Kč: Averz ražby je věnován bustě krále Karla IV. Reverz zcela vyplňuje propracovaná historická pečeť Univerzity Karlovy, na které Otec vlasti klečí před svým vzorem – svatým Václavem.

50 Kč: Averzu medaile dominuje portrét Anežky České, emancipované přemyslovské princezny, světice a české patronky. Reverz patří gotické kostelní klenbě, písmenu „A“ a postavám svatého Františka z Assisi a jeho žačky svaté Kláry, která byla Anežce vzorem.

20 Kč: Averzní strana ražby patří portrétu Přemysla Otakara I., reverzní pak nese královskou korunu, dekorativní gotickou stuhu a pečeť Zlaté buly sicilské, dokumentu, který Přemyslovým potomkům zajistil dědičný nárok na titul českého krále.

Výtvarná kompozice těchto čtyř medailí pochází z ateliéru MgA. Kláry Melichové. Česká mincovna si ji vybrala hned ze dvou důvodů – zaprvé je talentovanou grafičkou a zadruhé je dcerou Oldřicha Kulhánka. Jediným umělcem, který se podílel na přípravě všech osmi bankovkových medailí je pak ak. soch. Vladimír Oppl, kterému připadl nesnadný úkol, a to převést propracované, ryze „kulhánkovské“ kresby do trojrozměrného reliéfního modelu. Jsme si jistí, že by Oldřich Kulhánek byl na jejich práci hrdý!

Sada čtyř stříbrných medailí je spolu s certifikátem pravosti uložena do elegantní dřevěné etue.

Specifikace

Číslo
41703-721
Emitent
Česká mincovna
Autor averzu
ak. soch. Vladimír Oppl/MgA. Klára Melichová
Autor reverzu
ak. soch. Vladimír Oppl/MgA. Klára Melichová
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Stříbro
Ryzost
999 / 1000
Váha
64 g
Průměr
34 mm
Balení
Dřevěná etue světlé dřevo
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...