Sada čtyř stříbrných mincí Bazilika sv. Petra proof

Sada čtyř stříbrných mincí Bazilika sv. Petra proof

Stav skladu
Do 14 dnů
Datum emise
duben 2021
Emisní náklad
400 ks
Cena
4 950 Kč
včetně DPH

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Produkt je možné zakoupit na splátky prostřednictvím společnosti HomeCredit a.s.

Popis produktu

Volný cyklus České mincovny, který je věnován slavným svatostánkům, představuje po dominantách Prahy a Paříže svou třetí emisi. Sada čtyř stříbrných mincí vzdává hold bazilice svatého Petra ve Vatikánu.

Vatikán
je s rozlohou 0,44 km² a s populací čítající 850 obyvatel nejmenším státem na světě. Jeho význam napříč dvěma tisíciletími lidské historie je však ohromný a neméně velkolepá je stavba, která se nachází v jeho srdci. Bazilika svatého Petra, která stojí na místě, kde byl apoštol umučen a pohřben, je největším kostelem světa. Jejím charakteristickým rysem je monumentální klenba. Tato kupole, která je dílem Michelangela Buonarrotiho, se tyčí do výšky 136,6 metrů a váží 14 tisíc tun. Proslulý renesanční umělec přispěl též k bohaté výzdobě interiéru svatostánku, a to sochou truchlící Panny Marie a ukřižovaného Ježíše Krista, která je známá jako Pieta. Dovnitř baziliky se vejde na 60 tisíc lidí, ale díky prostornému Svatopeterskému náměstí se může bohoslužeb zúčastnit až 400 tisíc věřících. Architektem náměstí se stal Gian Lorenzo Bernini, který byl pro baroko (podobně jako Michelangelo pro renesanci) revolučním mistrem, jenž ukázal cestu celému světu.

Jednotlivé mince, které jsou dílem medailéra MgA. Jakuba Oravy, DiS., jsou věnovány rozličným aspektům vatikánské baziliky. První mince připomíná smrt svatého Petra, který byl ukřižován hlavou dolů, protože se necítil být hoden zemřít stejným způsobem jako Ježíš Kristus. Druhá mince předkládá plány Michelangelovy kupole, která nabízí dechberoucí pohled na Vatikánské zahrady i město Řím. Třetí mince nese vyobrazení Svatopeterského náměstí s obeliskem a kolonádou, která jako otevřená náruč vítá všechny věřící. Čtvrtá mince je věnována papežům – předkládá jejich insignii (svazek zkřížených klíčů, které symbolizují autoritu v pozemském a nebeském království) a pohřebiště, které se nachází uvnitř baziliky. Averzní strana, která je čtveřici mincí společná, je věnována Petrovu trůnu. Protože mince České mincovny vycházejí v zahraniční licenci ostrova Niue, nesou na averzní straně ještě jeho nezbytné atributy – státní znak, nominální hodnotu 1 DOLLAR (NZD) a letopočet emise 2021.

Komplet je uložen do luxusní dřevěné etue.

Specifikace

Číslo
75888-711
Emitent
Niue
Nominální hodnota
1 NZD
Autor averzu
MgA. Jakub Orava, DiS.
Autor reverzu
MgA. Jakub Orava, DiS.
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Stříbro
Ryzost
999 / 1000
Váha
64 g
Průměr
34 mm
Balení
Dřevěná etue světlé dřevo
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...