Sada čtyř stříbrných mincí Založení Katedrály sv. Víta proof

Sada čtyř stříbrných mincí Založení Katedrály sv. Víta proof

Stav skladu
Vyprodáno
Datum emise
květen 2019
Emisní náklad
400 ks
Cena
4 950 Kč
včetně DPH

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Popis produktu

Katedrála svatého Víta je nedílnou součástí panoramatu hlavního města, ale také českých dějin. Byla založena roku 1344, a to nikým menším než Otcem vlasti. Od té doby uplynulo 675 let a při této příležitosti vychází čtyřdílná sada stříbrných mincí České mincovny.

První mince v sadě je věnována okamžiku, kdy se začal psát příběh největšího a nejvýznamnějšího českého chrámu – čili okamžiku položení základního kamene, kterého se vedle Karla IV. zúčastnili také Jan Lucemburský a Arnošt z Pardubic. Arnošt je jedním z nejdůležitějších duchovních českých dějin – byl totiž prvním českým arcibiskupem –, a tak mu náleží druhá mince. Katedrála však není jen místem modliteb a rozjímání. Kromě bohoslužeb se zde odehrávaly korunovace českých králů, kterým je věnována třetí mince, a dodnes je místem posledního odpočinku řady světců, panovníků, šlechticů a arcibiskupů, což připomíná poslední mince v sadě.

Autorem všech čtyř mincí se stal zkušený medailér a pedagog MgA. Josef Oplištil. Reverzní strana první ražby předkládá symbolický základní kámen s datem 21. 11. 1344 a pergamen, ze kterého vystupuje budoucí katedrála v celé své kráse. Siluetu katedrály nese také reverz druhé mince, ale jejím hlavním motivem je busta Arnošta z Pardubic. Reverzní strana třetí mince zachycuje okamžik královské korunovace – klečícího panovníka, kterému duchovní nasazuje korunu – doplněný prosvětleným interiérem katedrály a fragmentem Svatováclavské koruny. Reverzní strana závěrečné mince je věnována pohledu do podzemní hrobky českých králů doplněnému zdobeným křížem. Protože se jedná o mince vydávané v zahraniční licenci ostrova Niue, nese jejich společný averz nezbytné atributy tohoto emitenta – jméno a portrét královny Alžběty II., nominální hodnotu 1 DOLLAR a rok emise 2019 – zasazené do hlavní lodě katedrály, jejímiž okny procházejí paprsky světla.

Čtveřice mincí je uložena do luxusní dřevěné etue s víčkem ozdobeným rytinou rozety – kruhového okna katedrály.

Specifikace

Číslo
75565-711
Emitent
Niue
Nominální hodnota
1 NZD
Autor averzu
MgA. Josef Oplištil
Autor reverzu
MgA. Josef Oplištil
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Stříbro
Ryzost
999 / 1000
Váha
64 g
Průměr
34 mm
Balení
Dřevěná etue světlé dřevo
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...