Sada čtyř zlatých mincí Obrněná technika 2. světové války II. proof

Sada čtyř zlatých mincí Obrněná technika 2. světové války II. proof

Stav skladu
Skladem
Datum emise
listopad 2023
Emisní náklad
99 ks
Cena
125 550 Kč
osvobozeno od DPH

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Obrněná technika 2023

První tanky – bojové stroje, ve kterých se snoubila nevídaná schopnost obrany a útoku – se objevily na bojištích první světové války. Skutečně dominantní silou, která ovládala bitevní pole a rozhodovala o vítězství či prohře, se však staly až za druhé světové války. Jednotlivé velmoci tehdy hledaly svou vlastní cestu – každá měla jinou představu o konstrukci a nasazení obrněné techniky, a tak vznikalo nepřeberné množství smrtících strojů…

Ty nejznámější tanky bojující na všech frontách druhé světové války představuje druhá sada čtyř zlatých mincí:

  • Mk IV ChurchillBritský pěchotní tank, jehož úkolem byla podpora vojáků na bojišti posetém zákopy, byl pozůstatkem zkušeností z první světové války. Druhá světová válka však byla vedena zcela odlišně a pomalý, silně pancéřovaný stroj jen těžko hledal uplatnění. Příležitost dostal při vylodění v Normandii, kde zazářily jeho četné ženijní varianty.
  • KV-1 – Na začátku války neměl sovětský těžký tank konkurenta. Byly zdokumentovány případy, kdy osamocený stroj zničil řadu nepřátelských tanků, byl mnohokrát zasažen, a přesto zůstal bojeschopný. Dokázal blokovat pohyb celých nepřátelských formací, ale výcvik sovětských osádek býval nedostatečný, což často neutralizovalo jeho přednosti.
  • M3 StuartAmerický lehký tank, který reflektoval válečné zkušenosti Evropanů, se na čas stal nejdůležitějším obrněncem ve výzbroji USA. Pro tankové bitvy se sice příliš nehodil, ale byl oblíbený u průzkumných jednotek. Skvěle se uplatnil v Tichomoří, kde jeho malé rozměry představovaly podstatnou výhodu při bojích v náročném terénu džunglí.
  • PzKpfw V PantherStřední tank Třetí říše se navzdory počátečním neúspěchům stal nejlepším německým obrněncem celé války. Jeho pokročilá konstrukce, která se inspirovala u sovětských protějšků, zahrnovala zkosený pancíř, dlouhý kanon a široké pásy, což tanku zajišťovalo značnou ochranu, účinnou palebnou sílu a dobrou pohyblivost.

Všechny čtyři mince v sadě jsou dílem medailéra Petra Patky, DiS. Reverzní strana každé ražby předkládá dvě vyobrazení daného tanku – tříčtvrteční pohled a boční siluetu. Kompozici reverzů vždy dotváří název tanku a detail příslušného tankového pásu. Pásy najdete také na averzní straně mincí, která je společná celé tankistické sadě. Protože licenci k vydávání pamětních mincí České mincovny poskytuje tichomořský ostrov Niue, nese averz ještě jeho nezbytné atributy – státní znak, nominální hodnotu 25 DOLLARS (NZD) a rok vydání 2023.

Emisní náklad čítá pouhých 99 kusů kompletních sad. Nedílnou součástí každé sady je plechová etue.

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
76280-611
Emitent
Niue
Nominální hodnota
25/25/25/25 NZD
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Zlato
Ryzost
999,9 / 1000
Váha
62,24 g
Průměr
28 mm
Balení
Plechová etue
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...