Zlato máme
Zlato máme
Zlato máme

Sada čtyř zlatých mincí Válečný rok 1944 proof

Cena (osvobozeno od DPH)
109 500 Kč
Stav skladu
Do 14 dnů
Číslo
75543-611
Sběratelská série


Válečný rok 1944

Roku 1944 zahájili Spojenci největší ofenzivu, jakou kdy svět spatřil. Jejich cíl byl jednoduchý, ale ne snadný – pomoci Sovětskému svazu v boji a osvobodit Evropu od nacistické tyranie. Zároveň pokračovali v tažení na jihu a v Pacifiku. Ucelená sada čtyř zlatých půluncových mincí České mincovny z volného cyklu Válečný rok připomíná 75. výročí těchto klíčových událostí:

  • Bitva o Monte Cassino – Když Spojenci při postupu Itálií narazili na benediktinský klášter Monte Cassino, netušili, že o jeho rozvaliny svedou jednu z nejdelších a nejtvrdších bitev celé války.
  • Operace Overlord – Po dvou letech příprav se Spojenci vydali vstříc okupované Francii a díky nevídanému logistickému zázemí, technické převaze i obratné hře zpravodajských služeb pokořili Hitlerův Atlantický val.
  • Operace Market Garden – Monumentální vzdušný a pozemní vpád do Holandska, který měl uspíšit vítězství Spojenců, dodnes připomíná, že německá armáda nebyla v roce 1944 ani zdaleka poražena.
  • Bitva u Leyte – Rozhodující střetnutí amerického a japonského loďstva u tichomořského ostrova Leyte, kde byla zahájena invaze Spojenců na Filipíny, se stalo největší námořní bitvou v dějinách.

Čtveřice mincí, které jsou dílem zkušeného medailéra Mgr. Petra Horáka, předkládá dynamické válečné výjevy – polské vojáky postupující k doutnajícím ruinám starobylého italského kláštera, americké rangery vybíhající z vyloďovacího plavidla na pláž v Normandii, spojenecké výsadkáře vyskakující z letounu Dakota nad holandskou krajinou a americkou bitevní loď USS South Dakota ve filipínských vodách, kterou doprovází obrazovka radaru. Averzní strana je pak všem mincím společná – nese nezbytné náležitosti ostrova Niue (emitenta, který České mincovně poskytuje zahraniční licenci k ražbě vlastních mincí), tj. portrét a jméno panovnice Alžběty II., rok emise 2019 a nominální hodnotu 25 DOLLARS (NZD). Reliéf averzu doplňují ještě vlajky států, které se účastnily operací vyobrazených na jednotlivých mincích.

Každá z pouhých 99 sad zlatých mincí je uložena do tematické plechové etue opatřené číslovaným certifikátem pravosti. Ilustrace na víčku krabičky nese siluety amerických vojáků útočících na pláže v Normandii a certifikát je věnován spojeneckým výsadkářům, kteří sehráli klíčovou úlohu v operacích Overlord i Market Garden.

Materiál
Zlato
Váha
62,24 g
Ryzost
999,9 / 1000
Průměr
28 mm
Provedení
PROOF
Hrana
Hladká
Autor averzu
Mgr. Petr Horák
Autor reverzu
Mgr. Petr Horák
Číslo
75543-611
Emisní náklad
99 ks
Datum emise
říjen 2019
Balení
Plechová etue
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Balení kapsle
Ano
Emitent
Niue
Nominální hodnota
25 NZD