Zlato máme
Zlato máme
Zlato máme

Sada čtyř zlatých mincí Založení Katedrály sv. Víta proof

Cena (osvobozeno od DPH)
52 790 Kč
Stav skladu
Skladem
Číslo
75564-611


Bez ohledu na vyznání je katedrála svatého Víta duchovním symbolem, který je drahý celému národu. Byla založena roku 1344 samotným Karlem IV. a u příležitosti 675. výročí této události vychází sada čtyř zlatých mincí České mincovny.

Svatostánek, který je nedostižným vrcholem gotické architektury, se nachází za zdmi Pražského hradu, tisíciletého sídla českých vládců, a tak není divu, že hrál důležitou roli v českých dějinách. Motivem první mince v sadě je položení základního kamene chrámu, kterého se vedle Otce vlasti zúčastnili také Jan Lucemburský a Arnošt z Pardubic. Arnošt se stal prvním českým arcibiskupem, a proto mu náleží druhá mince. Zatímco třetí mince připomíná, že katedrála byla místem korunovací řady českých panovníků a jejich chotí, čtvrtá mince ji představuje coby jejich pohřebiště.

Všechny čtyři ražby jsou dílem zkušeného medailéra a pedagoga MgA. Josefa Oplištila. Reverzní strana první mince nese vedle symbolického základního kamene s datem 21. 11. 1344 také pergamen, ze kterého vystupuje budoucí katedrála v celé své kráse. Siluetu katedrály najdete i na reverzu druhé mince, ale jejím ústředním motivem je busta Arnošta z Pardubic. Reverzní strana třetí ražby je věnována výjevu z královské korunovace – klečícímu panovníkovi, kterému duchovní nasazuje korunu – doplněnému prosvětleným interiérem katedrály a lilií Svatováclavské koruny. Reverzní strana čtvrté mince nabízí pohled do podzemní hrobky českých králů, který doprovází zdobený kříž. Protože se jedná o mince vydávané v zahraniční licenci ostrova Niue, nese jejich společná averzní strana nezbytné atributy tohoto zahraničního vydavatele – jméno a portrét královny Alžběty II., nominální hodnotu 10 DOLLARS a ročník emise 2019 – zakomponované do hlavní lodě katedrály, jejímiž okny prochází světlo.

Komplet mincí je uložen do luxusní dřevěné etue s víčkem ozdobeným rytinou rozety – kruhového okna katedrály.

Materiál
Zlato
Váha
31,12 g
Ryzost
999,9 / 1000
Průměr
22 mm
Provedení
PROOF
Hrana
Hladká
Autor averzu
MgA. Josef Oplištil
Autor reverzu
MgA. Josef Oplištil
Číslo
75564-611
Emisní náklad
300 ks
Datum emise
květen 2019
Balení
Dřevěná etue tmavé dřevo
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Balení kapsle
Ano
Emitent
Niue
Nominální hodnota
10 NZD