Sada dvou zlatých mincí - Bitva o Británii proof

Sada dvou zlatých mincí - Bitva o Británii proof

Stav skladu
Skladem
Datum emise
září 2020
Emisní náklad
300 ks
Cena
32 950 Kč
osvobozeno od DPH
Produkt je možné zakoupit na splátky prostřednictvím společnosti HomeCredit a.s.

Bitva o Británii

Česká mincovna je oficiálním partnerem britské Královské mincovny The Royal Mint. Obě mincovny mají za sebou společný projekt, který v roce 2018 oslavil 100. výročí založení britského Královského letectva, a v roce 2020 spolupracují podruhé. Česko-britská sada dvou zlatých mincí připomíná 80. výročí bitvy o Británii.

Vojenské letectvo Velké Británie RAF se proslavilo během druhé světové války, kdy bojovalo proti německé Luftwaffe ve svém nejslavnějším tažení – v bitvě o Británii, která se stala největší leteckou bitvou v dějinách. Tehdy ostrovní království zoufale potřebovalo pomoc, a do boje se proto zapojily také desítky československých letců, které připravila o domov nacistická okupace a kteří měli s Němci nevyřízené účty. Byli začleněni do stíhacích i bombardovacích útvarů RAF a do britských dějin se zapsali mimořádnými pilotními schopnostmi, agresivním bojovým nasazením a statečností tváří v tvář nepřátelské přesile. „Kdyby Češi a Poláci nepomohli Royal Air Force, nevyhráli bychom bitvu o Británii, nechal se slyšet Squadron Leader George Blackwood s tím, že v případě prohry ve vzduchu by nic nebránilo obojživelné německé invazi… Odvaha členů našich posádek byla o to větší, že v případě sestřelení a zajetí nebyli, na rozdíl od ostatních letců, pokládáni za válečné zajatce, ale – coby občané Německem ovládaného Protektorátu – za velezrádce.

Reverzní straně mince České mincovny, která je dílem medailéra Luboše Charváta, vévodí stíhací letoun Hurricane s československou imatrikulací, který útočí na nacistické bombardéry Heinkel. Britskou půdu pod nimi symbolizuje perspektivně vyobrazený znak 310. perutě RAF. Protože licenci k vydávání pamětních mincí České mincovny poskytuje tichomořský ostrov Niue, nese averzní strana jeho nezbytné atributy – jméno a portrét královny Alžběty II., nominální hodnotu 10 DOLLARS (NZD) a rok emise 2020.

Reverzní strana mince Královské mincovny, jejímž autorem je výtvarník Gary Breeze, předkládá charakteristický válečný výjev – piloti RAF spěchají ke svým strojům, aby odrazili další z útoků nacistické Luftwaffe. Averzní strana mince pak náleží atributům Velké Británie – tj. nominální hodnotě 25 POUNDS (GBP), portrétu královny Alžběty II. a textu „ELIZABETH II D G REG F D“ (Alžběta II., z Boží milosti královna, ochránkyně víry).

Sada dvou mincí, která vychází v nákladu čítajícím pouhých 300 kusů, je uložena do tematické plechové etue ozdobené britskou vlajkou.

Poznámka: Britské mince s ročníkem 2020 byly vyraženy exkluzivně pro Českou mincovnu. Samostatně se do volného prodeje nedostanou – ani v České republice, ani ve Velké Británii.

Specifikace

Číslo
75814-611
Emitent
Niue
Nominální hodnota
10 NZD/ 25 GBP
Autor averzu
/ Jody Clark
Autor reverzu
/ Gary Breeze
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Zlato
Ryzost
999,9 / 1000
Váha
15,58 g
Průměr
22 mm
Balení
Plechová etue
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...