Sada dvou zlatých mincí - Bitva o Británii proof

Sada dvou zlatých mincí - Bitva o Británii proof

Stav skladu
Skladem
Datum emise
září 2020
Emisní náklad
300 ks
Cena
32 990 Kč
osvobozeno od DPH

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Produkt je možné zakoupit na splátky prostřednictvím společnosti HomeCredit a.s.

Bitva o Británii

Česká mincovna je oficiálním partnerem britské Královské mincovny The Royal Mint. Obě mincovny mají za sebou společný projekt, který v roce 2018 oslavil 100. výročí založení britského Královského letectva, a v roce 2020 spolupracují podruhé. Česko-britská sada dvou zlatých mincí připomíná 80. výročí bitvy o Británii.

Vojenské letectvo Velké Británie RAF se proslavilo během druhé světové války, kdy bojovalo proti německé Luftwaffe ve svém nejslavnějším tažení – v bitvě o Británii, která se stala největší leteckou bitvou v dějinách. Tehdy ostrovní království zoufale potřebovalo pomoc, a do boje se proto zapojily také desítky československých letců, které připravila o domov nacistická okupace a kteří měli s Němci nevyřízené účty. Byli začleněni do stíhacích i bombardovacích útvarů RAF a do britských dějin se zapsali mimořádnými pilotními schopnostmi, agresivním bojovým nasazením a statečností tváří v tvář nepřátelské přesile. „Kdyby Češi a Poláci nepomohli Royal Air Force, nevyhráli bychom bitvu o Británii, nechal se slyšet Squadron Leader George Blackwood s tím, že v případě prohry ve vzduchu by nic nebránilo obojživelné německé invazi… Odvaha členů našich posádek byla o to větší, že v případě sestřelení a zajetí nebyli, na rozdíl od ostatních letců, pokládáni za válečné zajatce, ale – coby občané Německem ovládaného Protektorátu – za velezrádce.

Reverzní straně mince České mincovny, která je dílem medailéra Luboše Charváta, vévodí stíhací letoun Hurricane s československou imatrikulací, který útočí na nacistické bombardéry Heinkel. Britskou půdu pod nimi symbolizuje perspektivně vyobrazený znak 310. perutě RAF. Protože licenci k vydávání pamětních mincí České mincovny poskytuje tichomořský ostrov Niue, nese averzní strana jeho nezbytné atributy – jméno a portrét královny Alžběty II., nominální hodnotu 10 DOLLARS (NZD) a rok emise 2020.

Reverzní strana mince Královské mincovny, jejímž autorem je výtvarník Gary Breeze, předkládá charakteristický válečný výjev – piloti RAF spěchají ke svým strojům, aby odrazili další z útoků nacistické Luftwaffe. Averzní strana mince pak náleží atributům Velké Británie – tj. nominální hodnotě 25 POUNDS (GBP), portrétu královny Alžběty II. a textu „ELIZABETH II D G REG F D“ (Alžběta II., z Boží milosti královna, ochránkyně víry).

Sada dvou mincí, která vychází v nákladu čítajícím pouhých 300 kusů, je uložena do tematické plechové etue ozdobené britskou vlajkou.

Poznámka: Britské mince s ročníkem 2020 byly vyraženy exkluzivně pro Českou mincovnu. Samostatně se do volného prodeje nedostanou – ani v České republice, ani ve Velké Británii.

Specifikace

Číslo
75814-611
Emitent
Niue
Nominální hodnota
10 NZD/ 25 GBP
Autor averzu
/ Jody Clark
Autor reverzu
/ Gary Breeze
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Zlato
Ryzost
999,9 / 1000
Váha
15,58 g
Průměr
22 mm
Balení
Plechová etue
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...