Sada dvou zlatých mincí Konec 2. světové války proof

Sada dvou zlatých mincí Konec 2. světové války proof

Stav skladu
Vyprodáno
Datum emise
září 2020
Emisní náklad
99 ks

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Konec 2.světové války

Druhá světová válka byla vedena v měřítku, jaké si do té doby nikdo nedovedl představit. Stala se největším a nejničivějším konfliktem v dějinách lidstva a mezi lety 1939 a 1945 zasáhla prakticky každý kout planety. Lidé v různých částech světa slaví různá data jejího konce, a sada dvou zlatých mincí České mincovny proto připomíná jak vítězství v Evropě, tak v Pacifiku.

Jen těžko si dnes dokážeme představit veselí, jaké vypuklo před 75 lety. Vojáci i civilisté si mohli po šesti letech utrpení konečně oddechnout a svět začal slavit. Nic však nemohlo zakrýt fakt, že o život přišlo více než 60 000 000 lidí. Jizvy, které konflikt zanechal na tělech a duších jednotlivců i celých národů, jsou patrné dodnes… V Evropě slavíme takzvaný V-E Day – datum 8. května 1945, kdy po dobytí Berlína, smrti Adolfa Hitlera a porážce zbývajících německých ozbrojených sil vstoupila v platnost bezpodmínečná kapitulace Třetí říše. Ke konci války v Tichomoří, kterému předcházelo svržení atomových bomb na města Hirošimu a Nagasaki, pak došlo o čtyři měsíce později. Den japonské kapitulace, která byla oficiálně podepsána 2. září 1945, je známý jako V-J Day.

Hlavním motivem reverzních i averzních stran mincí, které jsou dílem medailéra Mgr. Art. Miroslava Hrice, ArtD., je písmeno V jako vítězství. Reverzy dále předkládají mírové holubice, vztyčené ruce oslavujících lidí a mapy Evropy a Japonska. Protože se jedná o mince vydávané v zahraniční licenci ostrova Niue, nesou jejich averzy nezbytné atributy tohoto emitenta – jméno a portrét královny Alžběty II., nominální hodnotu 25 DOLLARS a rok emise 2020.

Sada dvou mincí, která vychází v nákladu čítajícím pouhých 99 kusů, je uložena do tematické plechové etue.

Specifikace

Číslo
75739-611
Emitent
Niue
Nominální hodnota
25 NZD
Autor averzu
Mgr. Art. Miroslav Hric, ArtD.
Autor reverzu
Mgr. Art. Miroslav Hric, ArtD.
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Zlato
Ryzost
999,9 / 1000
Váha
31,12 g
Průměr
28 mm
Balení
Plechová etue
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...