Sada dvou zlatých mincí Svatovítský poklad - Korunovační kříž proof

Sada dvou zlatých mincí Svatovítský poklad - Korunovační kříž proof

Stav skladu
Skladem
Datum emise
červenec 2022
Emisní náklad
200 ks
Cena
34 990 Kč
osvobozeno od DPH

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Produkt je možné zakoupit na splátky prostřednictvím společnosti HomeCredit a.s.

Popis produktu

Sada dvou zlatých mincí České mincovny vzdává hold korunovačnímu kříži, který je jedním z nejvzácnějších předmětů Svatovítského pokladu.

Svatovítský poklad,
který po staletí budovali Přemyslovci, Lucemburkové, Jagellonci i Habsburkové, je jedním z největších chrámových pokladů v Evropě. Tvoří ho sbírka historických předmětů, jejichž liturgická, umělecká, řemeslná i materiální hodnota je nevyčíslitelná. Počátky pokladu spadají do 10. století a jsou přímo spojené s vládou svatého Václava, který získal relikvii z ramenní kosti svatého Víta. Kníže ji uložil na Pražském hradě, kde nechal vybudovat rotundu svatého Víta, kterou později nahradila stejnojmenná katedrála. Ve 14. století, kdy byly ostatky svatých největšími cennostmi Evropy, se o rozšíření pokladu významně zasadil Karel IV. Ten nechal zhotovit nejen velkolepou Svatováclavskou korunu, která od té doby spočívala na hlavách českých králů, ale také ostatkový kříž, který se stal nejvýznačnějším předmětem království. Zlatý kříž totiž ukrýval relikvie spojené se životem a utrpením samotného Ježíše Kristahřeb a třísky z Kristova kříže, trny z jeho koruny, provaz, kterým byl bičován, a houbu, kterou mu byl podáván ocet. Zbožný král z rodu Lucemburků zhotovení skvostného díla nejen inicioval, ale spolu s vynikajícími umělci svého dvora se osobně podílel na jeho celkové koncepci. Relikviářový kříž byl pak pravidelně přítomen při korunovačním obřadu Karlových nástupců, a proto vstoupil do dějin jako korunovační…

Korunovační kříž
najdete na reverzní straně obou zlatých mincí v sadě. V reliéfu první mince ho doprovází korunovaný portrét Karla IV. z profilu. Doplňkovým motivem druhé mince je symbol chrámu svatého Víta v podobě svatovítského kohouta, který je umístěn na hřebeni katedrály jako korouhvička. Averzní strana je společná oběma mincím a nese dekorativní ornamenty. Protože licenci k vydávání pamětních mincí České mincovny poskytuje tichomořský ostrov Niue, nese averz ještě jeho nezbytné atributy – státní znak, nominální hodnotu 10 DOLLARS (NZD) a rok vydání 2022. To vše je dílem medailérky Lenky Nebeské, DiS.

Emisní náklad čítá pouhých 200 kusů kompletních sad.

Specifikace

Číslo
76138-611
Emitent
Niue
Nominální hodnota
10 NZD
Autor averzu
Lenka Nebeská, DiS.
Autor reverzu
Lenka Nebeská, DiS.
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Zlato
Ryzost
999,9 / 1000
Váha
15,56 g
Průměr
22 mm
Balení
Papírová etue černá s melírovanou vložkou
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...