Sada oběžných mincí 2019 Česká republika stand

Sada oběžných mincí 2019 Česká republika stand

Stav skladu
Vyprodáno
Datum emise
únor 2019
Emisní náklad
4000 ks
Na produkt nelze uplatnit slevový poukaz.

Ročníková sada oběžných mincí České republiky

Česká mincovna ve spolupráci s Českou národní bankou pravidelně vydává ucelenou sadu českých oběžných mincí, které jsou doplněny pamětním žetonem a uloženy do elegantního balení s motivem České republiky. Ani rok 2019, kdy naše koruna slaví 100. výročí existence, není výjimkou.

S kovovými platidly přicházíte do styku téměř každý den, ale zamysleli jste se někdy nad tím, co vlastně vyobrazuje jejich reliéf? Korunová mince nese Svatováclavskou korunu a dvoukoruna gombík, tedy ozdobný šperk z časů Velkomoravské říše. Mince s vyššími nominálními hodnotami patří architektuře České republiky. Pětikoruna připomíná legendární Karlův most přes řeku Vltavu. Desetikoruna patří brněnskému Petrovu, tedy proslulému panoramatu katedrály svatého Petra a Pavla. Dvacetikoruna je věnována pomníku na Václavském náměstí v Praze s majestátní sochou svatého Václava. Padesátikoruna, která byla mimochodem roku 1993 vyhlášena nejkrásnější oběžnou mincí světa, nese seskupení Karlova mostu, budovy Národního divadla, kostela sv. Mikuláše a Pražského hradu s katedrálou sv. Víta – jedinečných staveb charakteristických pro naše hlavní město.

Pamětní žeton,
který je spolu se šesti oběžnými mincemi, jež neprošly oběhem, nedílnou součástí každé sady, je v roce 2019 dílem Petry Brodské, DiS. Medailérka ho věnovala století existence československé koruny. Hlavním motivem averzní strany je sousoší světlonoše a lva vévodící pražskému sídlu České národní banky. Reverzní straně žetonu dominuje výřez motivu Svatováclavské koruny ze současné korunové mince. Nápis, který kopíruje reliéf, pak shrnuje, jak se v průběhu let měnil název naší měny.

Balení sady v podobě česko-anglické knížky s přebalem přibližuje fotografií a slovem řadu unikátních historických památek České republiky, které nemají obdoby na celém světě.
 

Specifikace

Číslo
41905-080
Emitent
Česká národní banka
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ne
Ryzost
0 / 1000
Váha
128 g
Balení
Blistr
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...