Zlato máme
Zlato máme
Zlato máme
  1. E-shop
  2. Dárky
  3. Sada oběžných mincí 2019 Česká republika stand
Zpět

Sada oběžných mincí 2019 Česká republika stand

Cena (včetně DPH)
550 Kč
Stav skladu
Vyprodáno
Číslo
41905-080


Ročníková sada oběžných mincí České republiky

Česká mincovna ve spolupráci s Českou národní bankou pravidelně vydává ucelenou sadu českých oběžných mincí, které jsou doplněny pamětním žetonem a uloženy do elegantního balení s motivem České republiky. Ani rok 2019, kdy naše koruna slaví 100. výročí existence, není výjimkou.

S kovovými platidly přicházíte do styku téměř každý den, ale zamysleli jste se někdy nad tím, co vlastně vyobrazuje jejich reliéf? Korunová mince nese Svatováclavskou korunu a dvoukoruna gombík, tedy ozdobný šperk z časů Velkomoravské říše. Mince s vyššími nominálními hodnotami patří architektuře České republiky. Pětikoruna připomíná legendární Karlův most přes řeku Vltavu. Desetikoruna patří brněnskému Petrovu, tedy proslulému panoramatu katedrály svatého Petra a Pavla. Dvacetikoruna je věnována pomníku na Václavském náměstí v Praze s majestátní sochou svatého Václava. Padesátikoruna, která byla mimochodem roku 1993 vyhlášena nejkrásnější oběžnou mincí světa, nese seskupení Karlova mostu, budovy Národního divadla, kostela sv. Mikuláše a Pražského hradu s katedrálou sv. Víta – jedinečných staveb charakteristických pro naše hlavní město.

Pamětní žeton,
který je spolu se šesti oběžnými mincemi, jež neprošly oběhem, nedílnou součástí každé sady, je v roce 2019 dílem Petry Brodské, DiS. Medailérka ho věnovala století existence československé koruny. Hlavním motivem averzní strany je sousoší světlonoše a lva vévodící pražskému sídlu České národní banky. Reverzní straně žetonu dominuje výřez motivu Svatováclavské koruny ze současné korunové mince. Nápis, který kopíruje reliéf, pak shrnuje, jak se v průběhu let měnil název naší měny.

Balení sady v podobě česko-anglické knížky s přebalem přibližuje fotografií a slovem řadu unikátních historických památek České republiky, které nemají obdoby na celém světě.
 

Váha
128 g
Ryzost
0 / 1000
Provedení
STANDARD
Číslo
41905-080
Emisní náklad
4000 ks
Datum emise
únor 2019
Balení
Blistr
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ne
Balení kapsle
Ano
Emitent
Česká národní banka