Zlato máme
Zlato máme
Zlato máme
  1. E-shop
  2. Emisní plán 2019
  3. Sada oběžných mincí 2019 Pardubický kraj stand
Zpět

Sada oběžných mincí 2019 Pardubický kraj stand

Cena (včetně DPH)
370 Kč
Stav skladu
Vyprodáno
Číslo
41906-080
Sběratelská série


Kraje

Tradiční sada oběžných mincí České mincovny a České národní banky ze série, která postupně připomíná naše regiony, je v roce 2019 věnována četným lákadlům Pardubického kraje.

Pardubický kraj se rozprostírá ve východní části Čech, ale zahrnuje také severozápadní okraj historického území Moravy. Oplývá řadou přírodních krás a pamětihodností. Zámek Litomyšl s bohatou sgrafitovou výzdobou je rodištěm Bedřicha Smetany a ve věži kostela svatého Jakuba Většího se pro změnu nachází rodná světnička Bohuslava Martinů. Zatímco zřícenina hradu Košumberk hostila českobratrskou školu, kde studoval Albrecht z Valdštejna, zřícenina hradu Kunětická Hora sloužila husitům, Pernštejnům i pohádkovému kouzelníkovi Rumburakovi… Kraj se může pochlubit také jedinečnými regionálními tradicemi – výrobou pardubického perníku a chovem starokladrubského koně. Další světoznámou tradicí spojenou s koňmi je Velká pardubická – nejobtížnější dostihový závod kontinentální Evropy.

Averzní straně pamětního žetonu, jehož autorkou je Ludmila Kodytková, DiS., vévodí Zelená brána – dominanta pardubického opevnění, které dala jméno charakteristická měděná střecha. Reverzní strana žetonu předkládá znak pardubického kraje, gotický kostel svatého Bartoloměje s neobvyklým barokním mostem a dům ze skanzenu Veselý kopec, který nabízí pohled do vesnické historie. V sadě oběžných mincí pochopitelně nemůže chybět oběživo – konkrétně šestice kovových platidel s nominálními hodnotami 1, 2, 5, 10, 20 a 50 Kč, která byla vyražena v roce 2019 a nikdy neprošla oběhem. To vše je uloženo do tematického balení v podobě česko‑anglické knížečky, která slovem i obrazem připomíná zajímavé pamětihodnosti kraje.

Sadu věnovanou Pardubickému kraji si můžete uložit do praktického sběratelského boxu, který rovněž najdete v nabídce České mincovny.


Oprava: Balení sady uvádí nesprávnou informaci – chov starokladrubského koně není zařazen na seznam nehmotného dědictví UNESCO. Za chybu se omlouváme.


Váha
128 g
Ryzost
0 / 1000
Provedení
OSTATNÍ
Číslo
41906-080
Emisní náklad
5000 ks
Datum emise
květen 2019
Balení
Blistr
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ne
Emitent
Česká národní banka