Sada oběžných mincí 2019 proof - dřevěná etue

Sada oběžných mincí 2019 proof - dřevěná etue

Stav skladu
Vyprodáno
Datum emise
červen 2019
Emisní náklad
1200 ks

Ročníková sada oběžných mincí ČR v kvalitě proof

Klasické oběžné mince s nominálními hodnotami 1, 2, 5, 10, 20 a 50 Kč, se kterými se denně setkáváte, jsou raženy v kvalitě „standard“. Celý jejich povrch je matný a odolný proti poškození, což zaručuje dlouhou životnost oběživa. Česká kovová platidla však nejsou jenom prostředkem směny – lidé oceňují jejich umělecké zpracování, a zařazují je proto do svých numismatických sbírek. Pro tyto případy připravuje Česká mincovna ve spolupráci s Českou národní bankou luxusní sadu oběžných mincí vyražených ve špičkové kvalitě „proof“.

Kvalita proof se vyznačuje zrcadlově lesklou plochou a matným reliéfem. Tohoto atraktivního kontrastního efektu je docíleno speciální úpravou povrchu nástrojů sloužících k ražbě. Na počátku procesu proofování je plocha celého razidla vyleštěna pomocí zvláštních pomůcek a diamantové pasty. Poté se razidlo překryje speciální lepicí páskou. Na částech reliéfu, které mají zůstat matné, proofařka či proofař pásku pečlivě oříznou a odstraní. Pracují pod mikroskopem a tento postup aplikují i na ty nejjemnější detaily. Na maskované razidlo se pak aplikuje písek různých hrubostí, který odhalené části reliéfu zmatní. Nakonec se odstraní i zbývající páska, která zachovala vybrané části reliéfu vyleštěné. Proofové variantě oběžných mincí je věnována mimořádná péče i při samotné ražbě. Nejedná se o automatickou strojovou ražbu – každá mince je ražena individuálně a zabalena do ochranné kapsle.

Vedle šestice oběžných mincí s vyraženým letopočtem 2019 je součástí sady ještě pamětní medaile z ryzího stříbra. Tato ražba, která je dílem akademického sochaře Michala Vitanovského, je věnována historickým zemím Koruny české – averzní strana nese heraldická zvířata Čech, Moravy a Slezska a pohled do malebné krajiny, reverz předkládá českou vlajku, Svatováclavskou korunu a současné i historické hranice státu.

Sada je uložena do elegantní dřevěné etue, jejíž součástí je ještě číslovaný certifikát pravosti vyrobený Státní tiskárnou cenin.

Specifikace

Číslo
41907-081
Emitent
Česká národní banka
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Ryzost
0 / 1000
Váha
456 g
Balení
Dřevěná etue tmavé dřevo
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...