Zlato máme
Zlato máme
Zlato máme
  1. E-shop
  2. Emisní plán 2020
  3. Sada oběžných mincí 2020 Středočeský kraj stand
Zpět

Sada oběžných mincí 2020 Středočeský kraj stand

Orientační cena (včetně DPH)
370 Kč
Stav skladu
květen 2020
Číslo
42006-080


Kraje

Česká mincovna ve spolupráci s Českou národní bankou vydává cyklus sad oběžných mincí, které postupně připomínají naše regiony. V roce 2020 přišla řada na Středočeský kraj.

Středočeský kraj, který je největším a nejlidnatějším krajem České republiky, obklopuje hlavní město Prahu a na jeho území se psaly některé z nejpamátnějších příběhů českých dějin… Hrad Karlštejn neodmyslitelně patří k vládě Karla IV. a zámek v Lánech je zase úzce spjatý s prezidentskou tradicí zahájenou T. G. Masarykem. Zatímco kutnohorský Vlašský dvůr byl stříbrnou pokladnicí celého království, v hlubinách Koněpruských jeskyní působila penězokazecká dílna. Staroboleslavský reliéf Madony s Ježíškem známý jako Palladium země české ochraňuje celou zemi, a když nám bude nejhůř, z hory Blaník vyrazí na pomoc vojsko vedené svatým Václavem…

Averzní straně pamětního žetonu, jehož autorkou je mladá medailérka Aneta Masná, vévodí trojice velkolepých staveb Středočeského kraje – gotický hrad Křivoklát (který proslul jako vězení, kde pobýval například magistr Edward Kelley), gotický chrám patronky havířů svaté Barbory (který byl důkazem zbožnosti a bohatství Kutné Hory) a romantický zámek Konopiště (který byl sídlem rakouského arcivévody Františka Ferdinanda d’Este). Kompozici averzu dotváří znak Středočeského kraje. Reverzní strana žetonu je pak věnována soutoku dvou nejvýznamnějších českých řek – Labe a Vltavy. Dvojice vlnovek odkazuje na znak kraje, město Mělník je zastoupeno budovou radnice a tradici říční plavby symbolizuje kormidelní kolo s kotvou. V sadě oběžných mincí pochopitelně nemůže chybět oběživo – konkrétně šestice kovových platidel s nominálními hodnotami 1, 2, 5, 10, 20 a 50 Kč, která byla vyražena v roce 2020 a nikdy neprošla oběhem.

To vše je zasazeno do tematického balení v podobě česko‑anglické knížečky, která slovem i obrazem připomíná zajímavé pamětihodnosti regionu. Kompletní sbírku českých krajů si můžete ukládat do praktického sběratelského boxu.

Váha
128 g
Ryzost
0 / 1000
Provedení
STANDARD
Číslo
42006-080
Emisní náklad
5000 ks
Datum emise
květen 2020
Balení
Blistr
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ne
Emitent
Česká národní banka
Nominální hodnota
88 CZK