Sada slov. euromincí – Spišský hrad stand

Sada slov. euromincí – Spišský hrad stand

Stav skladu
Nyní nedostupné
Datum emise
duben 2022
Emisní náklad
3000 ks
Cena
890 Kč
včetně DPH

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Na produkt nelze uplatnit slevový poukaz.

Popis produktu

Sada slovenských oběžných mincí s ročníkem 2022, která je součástí cyklu věnovaného slovenským hradům a zámkům, připomíná krásy Spišského hradu.

Území pod horským průsmykem Branisko, který je spojnicí slovenských regionů
Spiše a Šariše, bylo osídleno již od mladšího paleolitu. Procházela tudy prastará obchodní cesta, kterou chránilo nejprve hradiště a později hrad. První hradní budovy vyrostly ve výšce 634 metrů nad mořem na přelomu 11. a 12. století a od té doby se komplex neustále rozšiřoval. Nakonec se s rozlohou 41 426 m² zařadil k největším v celé Evropě. Hradní život nebyl jednoduchý – přestože mocné hradby odrazily vpád Tatarů, obyvatele hradu trápil chlad i absence studny. Panství s postupem času přestalo vyhovovat nárokům zpohodlnělé šlechty, a tak bylo opuštěno. V roce 1780 hrad vyhořel a změnil se ve zříceninu. Navzdory četným přestavbám si zachoval jedinečné prvky románské a gotické architektury. I proto si vysloužil zápis na seznam Světového dědictví UNESCO.

V ucelené sadě najdete všechny platné
oběžné euromince, které v roce 2022 vydala Národná banka Slovenska a vyrazila slovenská Mincovňa Kremnica. Jedná se o nominální hodnoty 1, 2, 5, 10, 20 a 50 c a 1 a 2 €, které jsou doplněny tematickou pamětní ražbou s motivem Spišského hradu.

Komplet je uložen do
speciálního blistru s přebalem.

Specifikace

Číslo
84466-080
Nominální hodnota
3,88 EUR
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Ostatní
Ryzost
0 / 1000
Váha
15 g
Balení
Plexi obal
Česká mincovna
Loading...