Sada slov. medailí Lidová kultura Slovenska - kroje proof

Sada slov. medailí Lidová kultura Slovenska - kroje proof

Stav skladu
Vyprodáno
Datum emise
červenec 2022
Emisní náklad
100 ks

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Na produkt nelze uplatnit slevový poukaz.

Popis produktu

Třídílná sada stříbrných medailí, které vyrazila Mincovňa Kremnica, připomíná krásu a bohatost slovenských lidových krojů.

„Čo dedinu prejdeš, to iný kroj nájdeš,“ praví slovenské pořekadlo. Toto tvrzení je pravdivé – vždyť na přelomu 19. a 20. století existovalo na 60 druhů slovenských krojů. V různých regionech lidé používali různé tkaniny, krajky, šněrování, výšivky a barvy. V krojích se odrážela dostupnost materiálů i charakter jejich nositelů – povolání, majetek, společenská třída, vyznání, … Dále se lišily oděvy pracovní, sváteční nebo obřadní. Různé kroje nosili muži a ženy, děti, mládež a dospělí, svobodní, sezdaní či vdovy. Tak vzniklo folklorní bohatství, které je unikátním dokladem slovenského uměleckého cítění a tvořivosti.

Každá ze tří medailí v sadě předkládá jiný regionální kroj. V podání medailéra Mgr. art. Romana Lugára můžete obdivovat folklor oblastí Bratislava – Vajnory, Rakovo – Turiec a Vyšný Klátov – Abov. Ražený reliéf je doplněn kolorováním, protože bez pestrých barev by slovenský kroj nebyl kompletní.

Sada tří ražeb je uložena do elegantní dřevěné etue.

Specifikace

Číslo
86095-711
Číslovaná emise
Ano
Certifikát
Ne
Materiál
Stříbro
Ryzost
999 / 1000
Váha
200 g
Průměr
34 mm
Česká mincovna
Loading...