Zlato máme
Zlato máme
Zlato máme
  1. Eshop
  2. Mince světa
  3. The Royal Mint
  4. Sada stříbrných mincí Britannia UK 2017 proof
Zpět

Sada stříbrných mincí Britannia UK 2017 proof

Cena (včetně DPH)
6 386 Kč
Stav skladu
Skladem
Číslo
41812-751


Royal Mint BR17SS

Britannia je jednou z nejznámějších investičních mincí na světě. V roce 2017 slaví narozeniny, a tak jí britská královská mincovna Royal Mint vzdává hold jubilejní sadou šesti stříbrných ražeb.

Postava Britannie – bohyně, která je zosobněním ostrovní říše – se na mincích objevila již na počátku našeho letopočtu, tedy v době, kdy dnešní Velké Británii vládli starověcí Římané v čele s legendárním Hadriánem. V průběhu následujících dvou tisíciletí se pak v různých proměnách objevovala na britském oběživu a Britové, Skotové i Irové si ji zamilovali. Dokonce natolik, že když britská mincovna v roce 2008 přišla s novým designem oběžné padesátipence, na které se mytická ochránkyně království neobjevuje, vzedmula se vlna všeobecné nevole. Britannia však nad svými chráněnci i přesto bdí – nadále je totiž motivem světoznámé stříbrné investiční mince, která se poprvé objevila roku 1997, tedy před rovnými 20 lety.

Jubilejní sada stříbrných mincí obsahuje hned šest stříbrných ražeb o těchto hmotnostech – jedna unce, polovina unce, čtvrtina unce, desetina unce, dvacetina unce a čtyřicetina unce. Jejich reverzním stranám dominuje Britannia v podání studenta Louise Tamlyna. Bohyně třímá trojzubec a štít, na hlavě má korintskou přilbu a její tělo má podobu mapy britských ostrovů. Na pozadí je pak patrná vlajka Velké Británie. V pravé části reverzů se nachází ještě jeden prvek – trojzubec s číslovkou 20 – speciální značka, která vznikla pouze pro účely jubilejní emise. Averzní strany mincí náleží atributům emitenta – tj. nominálním hodnotám 2 POUNDS / 1 POUND / 50 PENCE / 20 PENCE / 10 PENCE / 5 PENCE (GBP), portrétu královny Alžběty II. a textu „ELIZABETH II D G REG F D“ (Alžběta II., z Boží milosti královna, ochránkyně víry).

Šestici mincí uložených do luxusní kazety doplňuje ještě brožura v anglickém jazyce, která přibližuje historii Britannie i dílo Louise Tamlyna.

Materiál
Stříbro
Váha
74,28 g
Ryzost
999 / 1000
Provedení
PROOF
Hrana
Vroubkovaná
Číslo
41812-751
Emisní náklad
Nelimitováno
Balení
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano