Sada tří stříbrných mincí 100 let od konce první světové války proof

Sada tří stříbrných mincí 100 let od konce první světové války proof

Stav skladu
Skladem
Datum emise
listopad 2018
Emisní náklad
500 ks
Cena
4 890 Kč
včetně DPH
Produkt je možné zakoupit na splátky prostřednictvím společnosti HomeCredit a.s.

Popis produktu

Na první světovou válku se dnes – ve stínu té druhé – často neprávem zapomíná. Česká mincovna se to u příležitosti 100. výročí jejího konce rozhodla napravit prostřednictvím sady tří stříbrných pamětních mincí.

„Velká válka“ byla konfliktem, jaký lidstvo do té doby nepoznalo, a na čtyři roky pekla, které se rozpoutaly v roce 1914, nemohl být nikdo připraven. Na vojáky nečekaly pestrobarevné uniformy, blyštivé kyrysy, okázalé klobouky ani pravidelné formace jako za napoleonských válek, které skončily o 100 let dříve. Spadli rovnýma nohama do nekonečného bludiště zákopů tvořených bahnem, ostnatým drátem a oblaky hořčičného plynu. Statisíce mužů v nich umíraly, aniž by se fronta posunula o jediný metr. Tehdy vstoupily do hry tanky, které měly patovou situaci ukončit. Přitom neuplynulo tolik času od chvíle, kdy britský premiér tyto válečné stroje označil za „příliš brutální pro použití proti lidem“… Válka však nebyla vedena jenom na zemi. Přinesla s sebou nevídaný technologický pokrok, který učinil bojiště také z oblohy. Rytíři nebes, kteří se ve svých letounech zprvu uctivě zdravili, vyměnili gentlemanské způsoby za kulomety a vzducholodě, které měly být revolučním prostředkem dopravy, shazovaly bomby na bezbranné civilní obyvatelstvo… Na moři sice lidstvo válčilo po tisíce let, ale i tady velká válka přišla s něčím novým. Větší nebezpečí než ocelové křižníky brázdící hladinu začala představovat podmořská plavidla, která rozpoutala neomezenou ponorkovou válku. A právě jedna taková ponorka, která potopila zaoceánský parník Lusitania, změnila směřování dějin. Smrt více než tisícovky civilistů pobouřila svět, zavedla do boje Spojené státy americké a vychýlila misky pomyslných mocenských vah. Velká válka skončila 11. listopadu 1918 a svět si mohl oddechnout. Alespoň na malou chvíli…

Medailér Luboš Charvát, autor trojdílné sady, věnoval reliéf jednotlivých ražeb třem válečným výjevům, které symbolizují ukončení nepřátelství na zemi, na moři a ve vzduchu. Na mincích najdete dojemný moment, kdy pěšáci z opačných stran fronty sdílejí čutoru, dále ponorku plující po boku křižníku a nakonec dvojici charakteristických dvouplošníků. Společným rysem, který propojuje všechny tři mince, jsou siluety mírových holubic. Holubice se objevuje také na společné averzní straně, která předkládá nezbytné náležitosti ostrova Niue (emitenta, který České mincovně poskytuje zahraniční licenci k ražbě vlastních mincí) – jsou jimi profil a jméno panovnice Alžběty II., nominální hodnota 2 DOLLARS (NZD) a letopočet emise 2018.

Sada mincí je uložena do luxusní dřevěné krabičky, jejíž víčko zdobí tematická rytina.
 

Specifikace

Číslo
75424-711
Emitent
Niue
Nominální hodnota
2 NZD
Autor averzu
Luboš Charvát
Autor reverzu
Luboš Charvát
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Stříbro
Ryzost
999 / 1000
Váha
93,3 g
Průměr
37 mm
Balení
Dřevěná etue světlé dřevo
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...