Sada zlatých svatovítských dukátů 2021 proof

Sada zlatých svatovítských dukátů 2021 proof

Stav skladu
Skladem
Datum emise
prosinec 2021
Emisní náklad
40 ks
Cena
215 000 Kč
včetně DPH

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Popis produktu

Luxusní sada čtyř zlatých Svatovítských dukátů s ročníkem 2021, které se mohou pochlubit špičkovou kvalitou proof, vzdává hold svatému Vítovi – jednomu z největších českých patronů.

Vít pocházel z rodiny sicilského pohana, ale jeho vychovatelé ho v raném dětství obrátili na křesťanskou víru. Protože rodiny křesťanů byly na úsvitu 4. století našeho letopočtu krutě pronásledovány, Vítův otec svého syna ze strachu udal úřadům. Když se pak chlapec odmítl vzdát své lásky ke Kristovi, Římané ho umučili k smrti… Úcta k Vítovi, který byl prohlášen za svatého, se rychle šířila po celé Evropě a spolu s ní putovaly i jeho zázračné ostatky. Poté, co se Vítovo rámě dostalo do Saska, moc Germánů pozoruhodně vzrostla, a tak ho začali velebit jako státotvorného světce. Pak se ale Sasové své relikvie vzdali. Proč by se bezohledný a surový saský dobyvatel Jindřich Ptáčník vzdával národního pokladu? A ještě k tomu ve prospěch Čechů, se kterými válčil? Stalo se tak po setkání s knížetem Václavem – mírným a ušlechtilým mužem, který Jindřichovi ukázal, že skutečnou podstatou křesťanství je láska k bližnímu. Český panovník přijal saský dar s obrovskou úctou jako symbol přátelství mezi Čechy a Němci. Svatý ostatek uložil na Pražském hradě, kde roku 929 nechal vybudovat rotundu svatého Víta, kterou později nahradila bazilika, a nakonec stejnojmenná katedrála…

Svatovítské dukáty, které jsou dílem medailéra Mgr. Art. Romana Lugára, jsou inspirovány ceněnými Svatováclavskými dukáty, které byly raženy za první republiky. V sadě najdete čtyři různé ražby – dukát, dvoudukát, pětidukát a desetidukát. Averzní strana je vždy věnována postavě svatého Víta – na dukátu a dvoudukátu sedí na trůnu, na pětidukátu a desetidukátu jede na koni s relikviářem v ruce. Opis na averzu OCHRAŇUJ NAŠI ZEMI A NÁROD ČESKÝ je doplněn letopočtem založení rotundy svatého Víta 929. Reverzní strana ve všech případech předkládá českého lva v erbu ze 13. století – na dukátu a dvoudukátu ho lemují motivy sloupů z baziliky svatého Víta, na pětidukátu a desetidukátu je obklopen vitrážovou rozetou z katedrály svatého Víta. Dále na reverzu najdete ještě opis SVATOVÍTSKÝ DUKÁT, číslovku označující příslušný násobek dukátu a letopočet vydání 2021.

Čtveřice dukátových ražeb je uložena do společné etue a opatřena speciálními certifikáty pravosti.

Specifikace

Číslo
42119-651
Autor averzu
Mgr. art. Roman Lugár
Autor reverzu
Mgr. Art. Roman Lugár
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Ryzost
986 / 1000
Váha
62,82 g
Průměr
"20/25/34/42" mm
Balení
Červená plastová etue
Česká mincovna
Loading...